Неща, които хората с високо-функционална тревожност правят без да осъзнават
Стресът в ежедневието на съвременния човек е в пъти по-висок, в сравнение с поколенията назад във времето. Затрупани сме от всевъзможни лични и професионални ангажименти, кратки срокове, непрекъснат поток от мейли и телефонни разговори, които изтощават и водят до прегряване дори и на най-стабилната нервна система. Нервното напрежение и усещането за тревожност могат да повлият негативно върху взаимоотношенията, кариерата и да понижат общото качество на живот. Могат да се превърнат и в сериозен здравословен проблем, защото хроничният стрес и безпокойството стоят в основата на много заболявания.
Много хора живеят със скрита форма на тревожно разстройство, наречено високо-функционална тревожност. Тази форма на тревожност е трудно забележима, но хората с високо-функционална тревожност са изправени пред сериозни ограничения в ежедневието си, което влошава качеството им на живот и общото благосъстояние.
Това са нещата, които хората с високо-функционалната тревожност правят без да осъзнават:
Имат проблеми със съня – тревожните хора обикновено изпитват трудност при заспиването и имат непълноценен сън. Тревожността им ги държи будни, което нарушава нормалния модел на съня и води до умора през деня.
Използват често “не мога”, “няма да”, когато говорят – езикът отразява мислите, а тревожните хора се фокусират върху негативите и бързат да посочат потенциални пречки.
Прекаляват с храната – обикновено тревожните хора прекаляват с консумацията на въглехидратни храни. Това има временен успокоителен ефект, но води до колебания в нивата на кръвната захар, желание за още храна и наддаване на тегло.
Постоянни притеснения за миналото и бъдещето – тревожните хора са склонни да анализират прекалено много настоящия момент, както и дори дребни грешки от миналото, но и се притесняват за бъдещето. При тях това е повече от нормална равносметка. Тревожните хора живеят в постоянно чувство на вина и безпокойство.
Избухват и изпитват прекомерен гняв – тревожността може да доведе до раздразнителност и загуба на търпение. Животът под стрес води до там, че и най-лекият външен дразнител може да доведе до нервни изблици и гневност.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Трудно вземат решения – тревожността затруднява фокуса, усилва чувството на неувереност и затруднява избора.
Претоварени са от ежедневни задачи, но не им личи – някои тревожни хора умеят да прикриват своята нервност, тревожност и емоции.
Непрекъснато се сравняват с останалите – тревожните хора се фокусират върху това, което могат или имат останалите. Държат да подчертават недостатъците си и имат ниска оценка за себе си.
Страхуват се да не разочароват околните – тревожността често е придружена от отчаяното желание да бъдат харесвани и да спечелят одобрението на другите. В стремежа си да направят хората около тях щастливи, жертват себе си и своите нужди.
Отказ от социални събития – тревожните хора се придържат към рутината, избягват емоционални преживявания и социални събития, защото ги чувстват като товар или усилие, които искат да избегнат.
Имат вредни навици или тикове – психологическото напрежение и постоянната тревожност могат да се проявят чрез чоплене на ноктите, тупкане с крак, почесване и други.
Не могат да почиват – тревожните хора се страхуват от собствените си мисли и затова непрекъснато имат нужда да правят нещо. Изпитват дискомфорт ако не са заети с нещо, не могат да се отпуснат и да почиват.
Винаги предвиждат най-лошия сценарий – хората с тревожно разстройство прекарват твърде дълго в мислене за това какво може да се обърка, нервната им система е в режим свръхнатоварване и винаги виждат заплахи.
Нежелание да се говори за проблема – хората с високо-функционална тревожност смятат, че след като симптомите на тревожност не засягат тяхната производителност по време на работа или отношенията им в семейството, значи те нямат проблем.
Оплакват се от храносмилателни проблеми и болки – поради постоянното притеснение, организмът отделя непрекъснато стресови хормони, което влошава здравословното състояние.
Повишена консумация на алкохол – алкохолът понякога може да бъде краткосрочно решение, когато човек се чувства притеснен и смята, че няма да се справи. Алкохолът влошава и задълбочава усещането за тревожност.
Проверка на най-малките детайли – тревожните хора изпитват постоянно съмнение, съмняват се в собствените си способности и действия и често се оказват обсебени от дребни детайли.
Ако разпознавате себе си в написаното, препоръчително е да потърсите помощ от специалист, тъй като за лечението на високо-функционална тревожност, нервно напрежение, стрес и безпокойство се използват различни медикаменти, хранителни добавки, терапии и техники, които изискват индивидуален подход