Недостигът на този витамин води до умора и проблеми с концентрацията
Витамин В1 (Тиамин)
Витамин В1, известен още като тиамин, е водоразтворим витамин, от който се нуждае почти всяка клетка в тялото, защото той е важен за поддържане на енергийните нива, познавателните способности и паметта, здравословния метаболизъм и сърдечната функция.
До какво води недостигът на витамин В1?
В съвременното общество недостигът на витамин В1 е все по-често срещан, поради небалансираното хранене, високата консумация на рафинирани зърнени култури и захар, нарастващото потребление на алкохол, газирани напитки и тютюн. Недостигът на витамин В1 води до чувство на отпадналост, мускулна и обща умора, главоболие, раздразнителност, лоша координация, безсъние, напрегнатост, избухливост, панически атаки, проблеми с паметта и концентрацията, стомашни неразположения, сърдечна недостатъчност и други. Липсата му може да доведе до дегенерация на периферните нерви и тежки неврологични увреждания, както и да наруши обмяната на веществата и кръвообращението.
Хроничният недостиг на витамин В1 може да доведе до заболяването бери-бери, което е разпространено предимно в азиатските страни, където е характерна консумацията на обелен ориз.
Източници на витамин В1
Човешкият организъм не може да синтезира този витамин и той трябва да бъде набавян ежедневно чрез храната. Термичната обработка на храната лесно разрушава витамин В1, а алкохолът, захарта и никотинът в организма предизвикват високия му преразход.
Богати на витамин В1 са зърнените храни, особено нерафинираните, бирената мая, различни видове дрожди, бобови растения – леща, фасул и грах, соя, слънчогледово семе, сусам, макадамия, аспержи, брюкселско зеле, водорасли, черният дроб, свинско и телешко месо, жълтък и други.
Какви са ползите от витамин В1?
1. Поддържа здравословния метаболизъм и енергийните нива
С помощта на витамин В1 се синтезира съединението аденозин трифосфат (АТФ), което представлява енергийното гориво на клетките. В ролята си на коензим, витамин В1 участва в метаболизма на въглехидратите и снабдява мозъка с глюкоза. Мозъкът се храни с глюкоза, а тиаминът помага на мозъка и нервната система да произведат достатъчно количество. При недостиг на витамин В1, мозъкът и нервната система получават едва половината от необходимото им количество глюкоза, а това води до умора, апатия, раздразнителност и затруднена концентрация. Витамин В1 играе важна роля и в производството на червени кръвни клетки, чиято основна функция е пренасянето на кислород от белите дробове до тъканите и органите, което пък оказва влияние върху активността и енергията.
2. Предотвратява увреждането на нервите
Недостигът на витамин В1 може да доведе до дегенерация на миелиновите обвивки на нервите. Миелинът е вещество, което покрива нервните влакна и увеличава скоростта на предаване на нервните импулси от главния мозък към другите части на тялото. Ако миелиновата обвивка на нерва е увредена, тези импулси се забавят или изобщо не се предават – това уврежда нервите и може да доведе до редица заболявания.
3. Подобрява паметта
При недостиг на витамин В1, паметта и способноста за концентрация рязко се понижават. Витамин В1 снабдява мозъка с глюкоза, подобрява фокуса, способността за учене и запомняне на информация. Той подобрява умствената бдителност и реакциите, влияе положително върху оперативната и дългосрочната памет.
4. Намалява стреса
Често наричат витамин В1 анти-стресов витамин, защото повишава устойчивостта на организма към различни видове стрес. Липсата витамин В1 води до липса на енергия, а липсата на енергия повишава нивата на тревожност, допринася за лошото настроение и демотивацията. Витамин В1 контролира нивата на стрес и безпокойство, влияе положително върху настроението.
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
5. Подпомага правилното функциониране на сърдечно-съдовата система
Осигуряването на достатъчно количество витамин В1 в организма е от съществено значение за производството на невротрансмитера ацетилхолин, който организмът използва за предаване на сигнали между нервите и мускулите, обезпечавайки по този начин правилната сърдечна функция. Освен това тиаминът спомага за запазване еластичността на сърдечния мускул, подпомага работата му – с негова помощ сърцето бие силно и постоянно, и с необходимия брой удари.
6. Подкрепя правилното храносмилане и повишава имунитета
Витамин В1 спомага и за отделянето на солната киселина, която е от съществено значение за пълноценното усвояване на хранителните вещества и правилното храносмилане. Този витамин спомага и за поддържането на мускулния тонус на стените на храносмилателния тракт, където се намират и голяма част от клетките на имунната система.
7. Помага при лечение на алкохолизъм
Витамин В1 помага за намаляване на риска от развитие на синдром на поведенческо разстройство, наречено синдром на Вернике-Корсаков. Този синдром се причинява от остър недостиг на витамин В1 и обикновено е свързан, и с дългосрочна консумация на алкохол. Проучванията показват, че над 50% от хората, злоупотребяващи с алкохол имат много ниски нива на витамин В1, тъй като алкохолът потиска разграждането му. Високи дози от витамина спомагат за намаляване на симптомите на отнемане на алкохол.
Silviya Izmirlieva
Полезно четиво.