Можем ли да забавим процеса на стареене?
Повечето хора гледат на цикъла на живота като неминуем и докато е вярно, че никой от нас не може да се надбягва с Времето, то има естествени начини с които процесът на стареене може да се забави.
„Гените не са ваша съдба“, казва д-р Дейвид Синклер от катедрата по генетика в Harvard Medical School. „Можете да промените скоростта на стареене, ако правите нужните неща.“
Какви са те? Според д-р Синклер ключът е в здравословния начин на живот, с акцент върху следните области:
- Хранете се здравословно
- Не се оставяйте да напълнеете
- Спортувайте
- Спете достатъчно
- Контактувайте с приятели
„Тези прости неща може да удължат живота ви с до 14 години или повече“, казва той. „Оказва се, че 80% от здравето и дълголетието не са генетично предопределени. Зависи как живеете живота си.“
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Според Синклер основните четири фактора за дълголетието са:
- Нивата на кръвната захар
- Възпаленията
- Функция на черния дроб
- Хормоните като цяло
Като разглежда тези и други фактори екипът на Синклер успява да определи биологичната възраст на хората – на колко са, според тялото и здравословното им състояние, а не според датата на раждането. Екипът установява наличието на група гени, определящи дълголетието – т.нар. сиртуини.
„Те контролират колко бързо стареем“, казва Синклер. „Има молекули в храните, които ядем, активиращи тези защити в телата ни, тези гени. Молекулите се съдържат в храните, консумирани в „Сините зони“: зехтин, авокадо, ядки и др.
Оказва се, че гените не са предопределени. Те могат да бъдат подпомогнати и да ни позволят да живеем един по-здравословен и по-дълъг живот.
Осемдесет процента от скоростта на стареене е в наши ръце и всъщност я контролираме с това как живеем и как се храним, допълва Синклер.
„Аз предлагам една нова теория за стареенето: загубата на информация в телата ни и съхраняването ѝ с времето. Представете си, че носим DVD с информация в телата си. С времето дискът се надрасква и клетките се затрудняват да прочетат оригиналната генетична информация. Ние откриваме, че можем да почистим DVD-то и да помогнем на клетките да прочетат полезната информация отново. По този начин доказваме, че можем да обърнем процеса на стареене.