Медийният мултитаскинг вреди на паметта
Медийният мултитаскинг, като ползване на социалните медии докато гледаме филм, може да е свързан с трудно задържане на вниманието и трудности при запомнянето на неща.
„Резултатите от проучването ни подкрепят идеята, че трябва да внимаваме как работим с медиите“, казва Кевин Пол Мадор от Станфордския университет в Калифорния. Той и екипът му сравняват преценката на хора за връзката между мултитаскинга и справянето им с мисловна задача, като част от проучване, обхванало 80 участника на възраст между 18 и 26 г.
Учените тестват най-вече епизодичната памет, която помага да си спомним събития чрез образи на предмети.В същото време екипът използва електроенцефалограма и проследяване на очите, за да измери съсредоточеността на хората.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Учените тестват най-вече епизодичната памет, която помага да си спомним събития чрез образи на предмети. В същото време екипът използва електроенцефалограма и проследяване на очите, за да измери съсредоточеността на хората.
Мадор и колегите му дават на участниците да попълнят и въпросник за това колко често едновременно правят няколко неща на различни медии: например да пишат съобщение докато гледат телевизия или да четат докато слушат музика. Те установяват, че на хората, които по-често го правят, им е по-трудно да се съсредоточат върху задача, свързана с паметта.
„Медийният мултитаскинг става все по-изразен, но все още не знаем нищо за ефектите от него“, казва Ейми Орбън от Кеймбриджкия университет.
Според нея е важно да се изследва дали мултитаскингът е причината за невъзможността да се съсредоточим и проблемите с паметта или има и друг фактор, като това доколко по принцип човек се разсейва.