Лечебните свойства на глухарчето
Глухарчето (Taraxacum officinale) e тревисто растение, което всички познаваме – жълтите му цветове красят тревистите площи всяка пролет. Името му в превод от френски (dent de lion), означава “зъбите на лъва”, а по нашите географски ширини се казва, че с цъфтежа на тази билка се ражда “ясно слънце”.
Всички части на глухарчето – цветове, листа, стъбла и корен притежават лечебни свойства и помагат за справяне с различни здравословни проблеми. От цветовете на глухарчето обикновено се приготвя чай, коренът се суши и се използва за чай и компреси. Листата на глухарчето могат да бъдат добавени сурови в салати и сандвичи, могат да се задушат, както и да се добавят като гарнитура към основно ястие или сос.
Глухарчето и неговите ползи за здравето
1. Грижи се за здравето на костите и зъбите
Глухарчето има високо съдържание на калций, но съдържа и ценни вещества като калий, магнезий, фосфор, витамин К, С и А, без които калцият не се усвоява пълноценно от клетките. Глухарчето е добър източник на витамин К, който участва в костната минерализация, подпомага здравето на костите и намалява риска от костни фрактури. Пиенето на чай от глухарче и консумацията му в сурово състояние се препоръчва при остеопороза, за по-бързо зарастване на кост след счупване, при болки в ставите и мускулите, както и при проблеми със зъбите.
2. Подобрява работата на черния дроб и тонизира организма
Глухарчето подобрява чревната перисталтика, стимулира производството на жлъчен сок и по този начин насърчава бързото освобождаване на организма от шлаки и натрупани токсини. Пречистването на организма намалява възпалителните процеси, повишава тонуса, освежава тена и тонизира. Глухарчето може да се използва и при омазнен черен дроб.
3. Естествен диуретик
Глухарчето, най-вече листатa му, помагат за увеличаване отделянето на вода и соли от бъбреците. Билката помага за намаляване на пикочната киселина и увеличава производството на урина. Глухарчето действа като естествен диуретик, полезно е при инфекции на пикочните пътища и при камъни в бъбреците. Диуретичният му ефект го прави подходяща билка и при високо кръвно налягане.
4. При диабет
Гликозидите в глухарчето стимулират работата на задстомашната жлеза, повишавайки отделянето на инсулин, което го прави много подходящо за хората, страдащи от диабет.
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
-
МАСЛО ОТ НИГЕЛА САТИВА
За здрави клетки и имунна система
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
5. Помага при кожни проблеми
Млечно-белият сок, който изтича от стъблото на глухарчето е силно алкален и има антибактериални и антигъбични свойства. Сокът помага и за облекчаване на сърбежа от ухапвания и ужилвания от насекоми. Помага за лечение на различни кожни инфекции, а тъй като глухарчето действа като диуретик и подпомага изчистването на организма от токсини, то помага и при акне.
6. Богато е на фибри
Глухарчето е полезно за храносмилането и чревното здраве. Съдържанието на фибри подобрява храносмилането и перисталтиката, спомага за редовното изпразване на червата. Диетата с високо съдържание на фибри също така намалява риска от затлъстяване, сърдечни заболявания, диабет, метаболитен синдром и синдром на раздразнените черва.
7. Съдържа ценни вещества
Билката е богат източник на витамини А и С – мощни антиоксиданти и имуностимулатори. Глухарчето успешно се бори с преждевременното стареене и респираторните инфекции. Осигурявайки високи дози витамин А, глухарчето се грижи и за здравето на очите. Билката има високо съдържание на витамин К, който участва в костната минерализация и кръвосъсирването, а проучвания установяват, че този витамин успешно неутрализира раковите клетки. Глухарчето съдържа инулин – природен полизахарид, който понижава кръвната захар, действа детоксикиращо и укрепващо. Съдържа витамини от група В, които повлияват благоприятно върху настроението и съня, има високо съдържание на желязо и се употребява при лечение на анемия.
Цветовете, стъблата и листата на глухарчето се берат по време на цъфтеж, а корените се вадят през пролетта (преди цъфтежа) или през есента. Всички части се сушат на сянка. От цветовете на глухарчето могат да се приготвят вино и мед.
Тодор
Здравейте, искам да ви задам
един въпрос.Чел съм за ползите
от глухарчето,
и от около 2 седмици бера 5-6
стъбълца от глухарче на ден и си
правя салата., С това си действие
постъпвам ли правилно и има ли
здравен ефект и евент. какъв е
той?
Благодаря
До скоро