Коронавирусът потиска вродения имунитет в червата
Молекулярни биолози, ръководени от Меган Щанифър от университета в Хайделберг, разкриха, че коронавирусът SARS-CoV-2 потиска вродения имунитет в червата.
Техните експерименти показват, че когато коронавирусът попадне в чревните клетки блокира дейността на гените, свързани с вродения имунитет и производството на интерферони – антивирусни протеинови молекули.
Резултатите от направените от тях експерименти, са публикувани в електронната библиотека bioRxiv.
Инфекцията с вируса SARS-CoV-2 води до сериозни нарушения в имунната система, масивно възпаление, образуване на микротромби и други проблеми, които сами по себе си застрашават живота на боледуващия. Специалистите се опитват да установят защо възникват те и как да се предотврати тяхното развитие.
Молекулярните биолози, ръководени от Меган Щанифър разкриват ефекта, който оказва коронавирусът върху имунната система и червата на човека, изучавайки как той се размножава в модел, имитиращ структурата на тънките черва.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
“Нашите експерименти показват, че коронавирусът SARS-CoV-2 потиска имунния отговор в незрели ентероцити, първичните клетки на човешкото черво. Това му позволява да се размножава и разпространява в тялото, но и превръща храносмилателната система в резервоар за възпаление “, пишат изследователите.
На първо място, биолозите са се интересували и изследвали какви видове чревни клетки заразява коронавирусът и до какви последствия води проникването на вируса в тях. Първоначално те очаквали, че вероятността от инфекции и броят на засегнатите клетки, би следвало да зависят от нивото на активност на гена АСЕ2, който коронавирусът използва, за да прониква в тъканите на белите дробове и други органи. Това обаче не се потвърдило.
Последващите наблюдения показали, че проникването на вируса води до обратното – активността на гена АСЕ2 намалява, като причините все още не са ясни. Освен това проникването на вируса блокира дейността на някои гени, свързани с реакцията на клетките към интерфероните – сложни, антивирусни, протеинови молекули, които имат способността едновременно да неутрализират вирусни частици и в същото време да активират имунитета във вече заразени и в здрави клетки.
Биолозите предполагат, че благодарение на това коронавирусът може да се задържа и размножава дълго време в червата, създавайки благоприятни условия за съществуването си в храносмилателната система и да прониква в други органи и системи на тялото.