Бактерията Лактобацилус в киселото мляко лекува депресия
Със сигурност сте чували за полезното въздействие на пробиотиците върху стомашно-чревния тракт. Пробиотиците са “добри” бактерии, които подобряват храносмилането и усвояването на хранителните вещества, насърчават размножаването на полезна микрофлора в червата и облекчават състояния като запек, диария, подут корем и други. Ползата от пробиотиците не свършва до тук.
Състоянието на червата и имунитета също са в неразривна връзка – 70% от клетките на имунната система се намират в храносмилателната система, т.е. нарушаването на чревното здраве води и до развитието на различни заболявания.
Съвременните изследвания показват, че някои от пробиотичните щамове като Lactobacillus rhamnosus и Lactobacillus reuteri показват голяма ефективност и при инфекции на пикочните пътища и вагинални инфекции.
Напоследък все по-често се говори за връзката между начина на хранене, чревната микрофлора, тревожността и депресията. Нарастващият брой факти и данни от клинични проучвания показват, че полезната чревна микрофлора поддържа доброто настроение и емоционалния баланс.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
КОЛОСТРУМ
За имунитет
Скорошно проучване с лабораторни гризачи показва, че намаленото количество или липсата на пробиотичната бактерия Лактобацилус може да доведе до състояние на депресия. Бактерията Лактобацилус е полезна бактерия, която се съдържа в киселото мляко и други храни. По време на проучването специалистите открили, че когато лабораторните гризачи са подложени на стрес, чревната микрофлора в червата им се променя, като основната промяна е намаляването на бактерията Лактобацилус. След допълване на храненето им с полезната бактерия, депресивното им състояние се повлияло значително и почти се е прекратило. Специалистите са установили механизма относно това как тази промяна в чревната микрофлора е допринесла или довела до състоянието на депресия – чрез метаболита кинуренин.
Специалистите коментират, че това откритие им дава надежда, че за в бъдеще при лечението на депресия и депресивни състояния може да няма нужда от сериозни медикаменти, които имат силни негативни ефекти – просто с промяната на хранителните си навици, ще подобряваме здравето и настроението си. Храната може да ни излекува или да ни разболее, казват източните мъдреци.