Катехоламини и стрес
Катехоламините са група хормони, включващи допамин, норепинефрин и епинефрин. Те се синтезират в надбъбречните жлези, разположени в горната част на бъбреците, но и в мозъка и нервната тъкан.
Начин на синтез на катехоламините:
- Най-функционално значимата част за синтеза на катехоламини в тялото, е медулата на надбъбречната жлеза (вътрешната ѝ част).
- Тирозинът се хидроксилира чрез ензима тирозин хидроксилаза и образува аминокиселината L-DOPA, която се превръща в допамин.
- Допаминът може да се секретира в кръвта или да се превърне в норепинефрин (норадреналин) чрез хидроксилиране.
- Норадреналинът също може да се секретира в кръвта или да се модифицира допълнително, за да се образува епинефрин (адреналин).
- За да се поддържат нормални нивата на катехоламините, тези хормони обикновено се разграждат, след което се елиминират чрез урината с помощта на бъбреците.
Катехоламините действат чрез активиране на адренергичните рецептори, които са разположени в гладката мускулатура и мастната тъкан в цялото тяло. Катехоламините действат като модулатори на реакцията на стрес, което е и основната им роля. Катехоламините също са необходими, за да ни поддържат психически нащрек, важни са мотивацията, за контрол на метаболизма и настроението.
Химически допаминът се класифицира като катехоламин, но неговото действие е по-различно от това на норепинефрин и епинефрин. По-голяма част от допамина се произвежда в мозъка, докато норепинефрина и епинефрина се синтезират в надбъбречните жлези.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Понякога катехоламините се наричат “химикали на стреса”, тъй като нивата им се повишават при наличие на стрес. Повишаването или намаляването нивата на катехоламините извън обичайната им норма, се наблюдава при някои здравословни състояния като:
- Остра / краткосрочна тревожност
- Хроничен стрес
- Болести / травми, причинени от наранявания, тежки или масивни изгаряния, инфекции
- Хирургическа намеса
- Туморни заболявания
- Барорефлексна недостатъчност
- Някои ензимни дефицити
- Синдром на Менкес
- Някои медикаменти за хипертония, антидепресанти, кофеин и др.
Консумацията на някои храни и напитки също може да повиши нивата на катехоламини, като кафе, чай, банани, шоколад, какао, цитрусови плодове и ванилия.
Симптомите, сигнализиращи наличието на високи нива на катехоламини могат да бъдат:
- Учестен пулс и високо кръвно налягане
- Силно главоболиe
- Бледост и отслабванe
- Тревожност и обилно изпотяване
Най-често нивата на катехоламини се тестват, когато се търсят симптоми на някои редки тумори, както и други заболявания, като хипертония, главоболие или ензимен дефицит.