Как тялото показва, че навлиза в прехода към менопауза
Най-важното, което трябва да знае една жена за менопаузата е, че тя не се случва за един ден или за една нощ. Тя е процес, който продължава няколко години. Менопаузата не е болест, тя е част от процеса на стареене при жените и представлява необратимо прекратяване на функционирането на яйчниците. Средната възраст на настъпване на менопаузата е 50-52 години, но тя може да настъпи и по-рано.
Влизането или настъпването на менопаузата е свързано с хормонални промени, съпътствани от неприятни симптоми. Симптомите, които жените изпитват, са свързани основно с намаленото производство на естроген и прогестерон, те са индивидуални като степен и тежест на симптомите, както и като период. Менопаузата се диагностицира след като е отсъствала менструация в продължение на 12 последователни месеца. Тя може да се потвърди и с кръвни тестове за измерване нивата на естроген и FSH – фоликулостимулиращия хормон. Фоликулостимулиращият хормон се произвежда от хипофизната жлеза и има важна роля за месечния цикъл на жените, може да се каже, че донякъде той стои в основата на редовния менструален цикъл.
Важно е всяка жена да разпознае правилно настъпващите промени в своето тяло и да ги обсъди с личния си лекар, гинеколога си и своя партньор. Най-честите симптоми на признаци на менопауза включват:
Промени в менструалния цикъл
Няма типичен модел на менструално кървене по време на менопаузата. При някои жени кървенето е оскъдно, при други обилно, при някои интервалът се скъсява, при други се удължава, важно е всяка жена, която има промени в цикъла си, да се консултира с лекар, за да се потвърди, че нетипичният цикъл се дължи на менопауза, а не е симптом на заболяване. В периода преди настъпване на същинската менопауза, жените могат да получат менструално кървене и след няколко месеца без такова
Горещи вълни и нощни изпотявания
Горещите вълни и нощните изпотявания са други класически симптоми на менопаузата. Те се проявяват с различна честота и тежест при всяка жена. За някои жени топлите вълни и нощните изпотявания водят до сериозни затруднения с изпълнението на служебните задължения, поради непълноценния и влошен сън, както и до влошаване качеството на живот като цяло, докато при други, тези симптоми са редки и бързо отшумяват. Важно е да се пият поне 2 литра вода на ден, за да се компенсира загубата на течности от изпотяването. Поддържането на нормално тегло, балансираното хранене, минимизирането на алкохола и тютюнопушенето, както и компенсирането на хормоналния дефицит с различни природни средства или медикаменти, спомагат за по-лекото преминаване през периода на менопаузата. Обикновено периодът на топлите вълни и нощните изпотявания продължава около 2 години.
-
СОЯ ИЗОФЛАВОНИ
Основна грижа за женското здраве
-
СОЯ ИЗОФЛАВОНИ +
Основна грижа за женското здраве
-
СУПРА ФЕМИН
Основна грижа за женското здраве
Главоболие
За много жени настъпването на менопаузата е свързана с главоболие и дори тежки мигрени. Отново колебанията в нивата на хормоните, особено на нивата на естрогена са причина за появата на главоболие или преминаването му в мигренозно главоболие.
Промени в поведението и повишена раздразнителност
Това е може би един от най-тревожните симптоми. Възможно е никога да не сте имали значителни промени в настроението и поведението преди прехода към менопауза и внезапно да се почувствате изключително неспокойни, депресирани и психически неустойчиви. Често жените изпитват различни когнитивни и/или емоционални симптоми като загуба на концентрация, проблеми с паметта, чувство на умора и отпадналост, внезапна раздразнителност, тревожност, нервност, резки промени в настроението и поведението, и безсъние. Задължително обсъдете тези симптоми с вашия лекар и близките си, не страдайте мълчаливо и не се срамувайте от начина, по който се чувствате!
В процеса на менопаузата жените претърпяват редица промени и съобщават за различни симптоми, свързани с промяна на нивата на хормоните. Често срещано е намалено либидо, наддаване на тегло, метаболитни нарушения, косопад, намаляване на костната плътност, възрастово акне, повишен растеж на косми, уринарни проблеми и други.
Много жени се страхуват и се притесняват да говорят за този период от своя живот. Общуването с лекар, както и с други жени, преминали периода на менопауза е много важно, за да може всяка жена да се подготви психически за този момент от своя живот, да може правилно да разпознае симптомите, да знае какво се случва с организма й.
Има различни медикаментозни терапии, които облекчават симптомите на менопаузата. Съществуват и различни естествени средства и методи, които могат да помогнат за облекчаване на симптомите и водят до подобряване качеството на живот. Такива са йогата, акупунктурата, техниките на дълбоко дишане, суплементацията с витамин D, E и витамини от група В, растителни фитоестрогени, билки като жълт кантарион, женшен, пореч, витекс, вечерна иглика, хмел, канела, черен кохош и други.