Как пандемията COVID-19 засяга хората с психични заболявания – част 2
Биполярно разстройство – хората с биполярно разстройство изпитват депресивни и маниакални епизоди. Основните симптоми са силно повишено настроение, двигателна активност, раздразнителност, еуфория, намалена потребност от сън, ускорена реч и други. Значителният стрес, свързан с пандемията, може да влоши биполярното разстройство и да доведе до маниакални симптоми. Необходимостта от рутинна практика е от първостепенно значение при хората с биполярно разстройство. Ако хората с биполярно разстройство променят значително своята рутина поради пандемията и особено ако спят по-малко, са изложени на риск от маниакален епизод.
Как да се справите – рутина и пак рутина! Опитайте всичко възможно, за да се придържате към рутината, особено времето за лягане и събуждане. Избягвайте употребата на алкохол, за да си помогнете за съня или да управлявате стреса, тъй като те могат да доведат до мания при хора с биполярно разстройство.
Злоупотреба с алкохол и наркотици – редовната злоупотреба с алкохол и наркотици води до неспособност на човек да контролира тяхната употреба, както и до сериозни здравословни и социални проблеми. Факт е, че търговията с алкохолни напитки по време на пандемията бележи ръст с 55% в сравнение с този период на миналата година. Всеки трябва да е информиран, че злоупотребата с алкохол може да увеличи тревожността, а в дългосрочен план има последици за здравето, например увеличава риска от чернодробни и ракови заболявания, причинява проблеми със съня и може да доведе до депресия.
Как да се справите – опитайте да спрете употребата им, ако станете раздразнителни и тревожни, вероятно изпитвате симптоми на отнемане. Потърсете подкрепа от семейството си или любим човек, за да се справите. Консултирайте се с лекар, а по време на изолация, може да се свържете онлайн с общности за подкрепа на зависими. Ако постигнете момент на трезвеност се фокусирайте върху начина, по който се успели и продължете напред.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Хранителни разстройства – най-често срещаните хранителни разстройства са анорексия, булимия и системно преяждане. Хората с хранителни разстройства изпитват силно чувство за липса на контрол. В условията на пандемия много хора се притесняват именно от липсата на контрол над ситуацията. Хората с хранителни разстройства могат да изпитат влошаване на симптомите, а в опит за справяне със стреса, мнозина могат да посегнат към храната.
Как да се справите – опитайте се да приемете, че не може да повлияете върху събитията, които са извън вашия контрол. Това може да помогне за предотвратяване влошаването на симптомите. Това не означава, че решавате да не променяте нищо в себе си или в конкретната ситуация, това просто означава, че позволявате на настоящия момент да бъде такъв, без да търсите виновни. Ако изпитвате сериозно влошаване на симптомите, задължително се консултирайте с вашия лекар.
Синдром на хиперактивност с дефицит на внимание – хората с тази диагноза изпитват трудност с вниманието, фокуса, концентрацията; те са хаотични, импулсивни, управляват трудно емоциите си и сменят внезапно настроението си. За някои хора със синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието, работата или обучението от дома може да се окаже добър вариант, защото позволява собствен ритъм на ангажираност и почивка, но за други липсата на строга структура на задачите, може да влоши и без това затрудненото фокусиране.
Как да се справите – планирайте от вечерта следващия ден. Създайте график и списък със задачи, включете времето за хранене, работа и отдих. Имайте предвид, че медикаментите, които обикновено се използват за лечение на синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието, могат да засилят безпокойството. Ако се чувствате по-притеснени или тревожни от обикновено, консултирайте се с вашия лекар.
Шизофрения и делюзивно разстройство – шизофренията и заблуждаващите разстройства се характеризират с проявата на илюзии и заблуди. Тези заболявания също могат лесно да се изострят по време на пандемията. Хората с такава диагноза лесно могат да повярват, че са заразени с COVID-19, дори ако няма никакви доказателства в подкрепа на това.
Как да се справите – обикновено хората, живеещи със заблуди не го осъзнават. Ако сте загрижени за някого с такава диагноза, опитайте се да проявите разбиране. Ако твърдо кажете на тези хора, че грешат, това няма да проработи и вероятно ще доведе до това да се чувстват още по-застрашени. Ако се притеснявате, че заблудата пречи на поведението им, свържете се с лекуващия им лекар.
Пандемията COVID-19 не само може да влоши симптомите на различни психични заболявания, но също така може да затрудни хората да получат необходимите им грижи. Много хора не искат да отидат в съответните клиники или кабинети, за да се погрижат за тях от страх да не се разболеят. Сега, когато болничните заведения са препълнени с пациенти, които може да имат COVID-19, е важно да говорите с вашия лекар, за да предвидите потенциална криза, с идеята да я управлявате от дома. Разбира се, ако се чувствате твърде несигурни и тревожни, може да се наложи да посетите болница.
Освен че се притесняват относно достъпа до здравни грижи, някои хора се притесняват и за достъпа до лекарствата си. Ако сте стресирани и се притеснявате относно наличието на вашите лекарства, попитайте лекаря си за възможността за 90-дневното им изписване вместо 30-дневно.