Как наистина да общуваме у дома?
Бившата първа дама Барбара Буш казва: „Успехът ви като семейство – нашият успех като нация – зависи не от това какво се случва в Белия дом, а във вашия дом.“ Именно у дома децата се научават да говорят, да споделят, да казват моля и благодаря, да изразяват емоциите си, да решават проблеми и да обичат.
Деца, които се научават да комуникират успешно у дома излизат в света готови да упражняват научените умения, да решават проблеми и да определят бъдещето. Ето някои прости съвети, които ще ви помогнат да общувате ефективно с тях:
1. Позволете на децата свободно да изразяват чувствата си.
Обяснете на детето си, че неговите мисли, мнения и чувства са ценни. Подкрепете думите си, като използвате съветите, които следват. Дете, което знае, че мислите и чувствата му се ценят вкъщи може по-добре да се изрязва в ситуации извън дома като училище, в спортни дейности и на работното място.
- Настина слушайте децата си.
Това означава да оставите онова, с което се занимавате, когато детето ви говори. Затворете книгата, оставете телефона си, спрете телевизора. Не го прекъсвайте докато говори. Ако правите нещо, към което може да се присъедини и то, поканете го и го изслушайте докато работите заедно. Споделянето на преживявания е наистина важно.
- Обърнете внимание на невербалните знаци, които давате на децата.
Погледнете детето когато говори с вас. Усмихнете се и кимайте утвърдително, за да го насърчите. Нека тонът ви и езикът на тялото да отговарят на това, което казвате. Проверете позата в която се намирате, дали сте скръстили ръце, което може да се изтълкува като недостъпност или проява на гняв; дали се извисявате над детето, а то седи на леглото или на пода? Седнете до него. Физически слезте на неговото ниво докато говорите.
- Уверете се, че разбирате какво казват децата ви.
След като детето ви приключи с говоренето, попитайте го дали правилно сте го разбрали. Ако трябва, помолете го да повтори. Когато кажете нещо от рода на: „Изглежда нещата не са се случили по план, а?“ или „Изглежда наистина си притеснен за това, така ли е?“, помагате на детето да разбере, че наистина сте го изслушали и разбрали. Това особено важи в случаи, когато то е разстроено или тревожно и говори бързо и развълнувано.
5. Помислете преди да реагирате.
Понякога в разгара на спора може да се наложи да си дадете малко време. Не забравяйте, че мълчанието е окей. Ако ви трябва минута мълчание преди да отговорите – няма проблем. Това ще ви помогне да се успокоите и да си съберете мислите. Да запазите мълчание винаги е далеч по-добре от това да избухнете.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
- Бъдете готови да се засмеете, когато трябва.
Смехът в подходящия момент може да разведри ситуацията. Ако детето разсипе нещо или обърне къщата с главата надолу вместо да се разгневите, сетете се когато вие сте били в подобна ситуация и го споделете. Смехът може да облекчи напрегнати моменти. Но не бива да забравяте: никога не бива да се смеете на детето си, а със него.
- Не наричайте с имена и не заплашвайте.
Това не само плаши и обезкуражава, но също така учи детето, че тази тактика е приемлива. Не се дръжте пренебрежително с други хора – особено със съпруг, роднина или бивш партньор – пред детето си. Малките подражават на поведението на родителите си и бързо усвояват отношения и чувства.
- Споделяйте семейни истории.
Един от най-добрите начини да изградите увереност и самочувствие у детето е като му помогнете да научи повече за миналото…особено за миналото на семейството. Множество проучвания го доказват. Разказването на семейни истории кара децата да се чувстват свързани с важни хора в живота им.
- Направете дома си утешително място.
Нека детето ви знае, че вашият дом – неговият дом – е негово убежище, място, където може да говори без да се страхува, че ще бъде съдено. Има много начини това да се случи, но понякога най-простият е просто да бъдете откровени и да кажете на детето, че го обичате, казвайте му го често. Напомнете му, че когато сте разстроени, това не е заради него самото, а заради поведението му или обстоятелствата.
- Използвайте етерични масла, за да насърчите комуникацията.
Един уникален начин да превърнете дома си в утешително място е да използвате етерични масла. Може да използвате петитгрейн докато детето ви учи, за да му помогнете да се концентрира – маслото стимулира ума, провокира приятните спомени и намалява умствената умора. Ароматът е ярък и освежителен и прочиства ума, така детето се концентрира по-добре. Използвайте лавандула, когато искате да успокоите малкото и себе си – неслучайно това е маслото на комуникацията и мира. Спомага и за добър сън. Втрийте в стъпалата на детето, когато е тревожно, сложете на китките си, когато имате нужда от подкрепа или търпение.
Може да използвате блендове от римска лайка, мента и градински чай.
по материали на Rebecca Hintze