Как можем да се предпазим от уроинфекции?
Инфекциите на пикочните пътища или уроинфекциите са едни от най-честите бактериални инфекции. Срещат се по-често при жените, отколкото при мъжете, защото техният пикочен канал е по-къс и широк, което улеснява преминаването на бактерии към пикочния мехур. Едни от най-честите причинители на уроинфекции са бактериите Е. сoli. Терапията обикновено включва лечение с антибиотици, но бактериите често развиват резистентност към тях и затова инфекциите често се повтарят. Симптомите на инфекции на пикочните пътища обикновено включват:
- болка при уриниране
- парене при уриниране
- внезапни или чести позиви за уриниране
- урина с мътен цвят
- температура
- болки в долната част на гърба
- урина с остра миризма
Най-добрите начини за предпазване от инфекции на пикочните пътища, тяхната повторна поява, както и за облекчаване на симптомите по време на инфекции включват:
Прием на много течности
Пиенето на вода или други течности – пресни сокове и билков чай през целия ден спомага за отмиването и извеждането на бактериите, които причиняват инфекциите. Така уринирането става по-малко болезнено и проблемът отшумява по-бързо.
Често уриниране
Проучванията показват, че задържането на урина позволява на бактериите да се размножават и да растат. Честото уриниране спомага за извеждането на бактериите и дава възможност организмът да се справи по-бързо с инфекцията. Уринирането след полов акт възпрепятства навлизането на бактерии и възникването на уроинфекции.
Добра хигиена
Спазването на отлична хигиена е задължително. При жените избърсването след изпразване на червата трябва да става отпред назад, за са се намали възможността от поява на инфекции.
Подходящи дрехи
Бактериите предпочитат топла и влажна среда. Носенето на тесни панталони, бельо и дрехи от изкуствени материи създават и задържат влага в интимните зони, което позволява на бактериите да се размножават. Свободните дрехи и бельото от памук са препоръчителни.
Избягване употребата на спермициди
Голяма част от средствата, които се използват за предпазване от забременяване са покрити със спермицидни средства, които повишават контрацептивната им ефективност. За съжаление обаче спермицидите намаляват растежа на лактобацили, което създава условия за размножаване на вредни бактерии и поява на инфекции на пикочните пътища.
Пробиотици и пробиотични храни
Употребата на антибиотици унищожава полезната бактериална флора, а поради разрастващата се бактериална резистентност, едно от най-ефикасните средства при инфекции на пикочните пътища, са пробитиоците и пробиотичните храни. Изследвания, публикувани в Indian Journal of Urology показват, че полезната бактериална флора е от решаващо значение за предотвратяване свръхрастежа на микроорганизми и патогени, водещи до уроинфекции.
Червени боровинки
Проучванията показват, че червените боровинки възпрепятстват развитието на уроинфекциите, защото съдържащите се в тях фитохимикали не позволяват на бактериите да се захващат за лигавицата на пикочните пътища и да я инфектират. Проучванията показват също, че сок от червени боровинки или екстракт от червени боровинки, помага за предотвратяване на уроинфекциите, особено при жените с повтарящи се такива. Червените боровинки имат действие и на естествен диуретик.
Чесън
Често наричат чесъна природен антибиотик. Алицинът, една от активните съставки на чесъна, проявява антибактериална активност срещу широк спектър от бактерии.
D-маноза
Това е вид захар, която се съдържа в редица плодове като боровинки, червени боровинки, ябълки и други, която е тясно свързана с глюкозата. Tя подпомага нормалното функциониране и предотвратява инфекциите на пикочния мехур и пикочопроводните пътища. D-манозата се прикрепя към бактериите по-добре, отколкото самите те се прикрепят към лигавицата на пикочните пътища. Когато се приема D-маноза в по-високи дози, почти цялото количество се отделя в урината чрез бъбреците, обгръщайки буквално всички намиращи се там бактерии, така че те не могат повече да се прикрепят към пикочния мехур и уринарния тракт. По този начин бактериите се отмиват при нормалното уриниране.
Витамин С
Витамин С оказва подкрепа на имунната система, инхибира растежа на Е. Сoli и други патогенни бактерии, променя киселинността на урината, създавайки по този начин неблагоприятна среда за закрепване и развитие на болестотворни бактерии. Изследване от 2007 година показва, че ежедневният прием на 100мг витамин С за период от три месеца е в състояние да намали инфекциите на пикочните пътища при бременни жени.
Етерично масло от карамфил
В проучване, което анализира ефективността на 21 етерични масла срещу различни бактерии, включително Е. сoli, етеричното масло от карамфил е на второ място . Маслото от карамфил има антимикробно, противогъбично и антивирусно действие. Маслото може да се приема вътрешно за период не по-дълъг от две седмици, но само под наблюдение на специалист.
Етерично масло от смирна
Използва се за лечение на рани и предотвратяване на инфекции. Има антибактериални, противогъбични и антипаразитни свойства. Може да се приема вътрешно, препоръчително след консултация със специалист.
Етерично масло от риган
Антибактериалните свойства на маслото от риган са много добре познати. Специалистите смятат, че етеричното масло от риган може да се използва като алтернативно антибактериално средство, което ускорява лечебния процес при бактериални инфекции и е ефективно средство за предотвратяване развитието на резистентни на антибиотици щамове. Маслото успешно инхибира растежа на Е. сoli, бактериите, които най-често водят до инфекции на пикочните пътища. Маслото може да се приема вътрешно, смесено с вода или кокосово масло за период не по-дълъг от две седмици, но след консултация със специалист.