Как да спрем скърцането със зъби по естествен начин?
Оказва се, че почти всеки трети човек страда от скърцане със зъби или така наречения бруксизъм. Скърцането със зъби засяга хора от всички възрасти и много често причинява сериозно увреждане на зъбите, нарушения на челюстта и главоболие.
Какво е бруксизъм?
Съществуват два типа бруксизъм – такъв, при който човек скърца и стиска зъби, докато е буден, и бруксизъм на съня.
Дневното скърцане със зъби най-често се наблюдава, когато човек изпитва силна тревожност, подложен е на стрес или просто е проява на лош навик.
Бруксизмът на съня обаче, се смята за нарушение на движението, свързано със съня, класифицирано по подобен начин като синдрома на неспокойните крака и периодичните движения на крайниците. Хората, които имат подобни нарушения, свързани със съня, много често страдат от сънна апнея и хъркане.
Признаци и симптоми за скърцане със зъби:
- Стискане и скърцане със зъби
- Износване на зъбите – зъбите са с изравнени повърхности, с отчупени ръбове и други нарушения
- Намалена височина на захапката
- Петна по зъбния емайл
- Повишена чувствителност на зъбите към горещо и студено
- Болки в ухото
- Усещане на тъпа болка в областта на слепоочието
- Болки в устата от дъвчене на бузите
- Вдлъбнатини и отпечатъци от зъбите по езика
- Усещане за умора, стегнатост и болка в челюстните мускули
- Главоболие
Бруксизмът не бива да се бърка с темпоромандибуларното ставно разстройство, което също причинява болка и дискомфорт, и има сходни признаци и симптоми. Отличителна характеристика на темпоромандибуларното ставно разстройство е пукащ или щракащ звук при отварянето и затварянето на челюстта. При някои хора първо се развива едното състояние, а после другото.
Причини и рискови фактори
При децата, проучванията свързват астмата, инфекциите на горните дихателни пътища и тревожните разстройства със стискането и скърцането със зъби. Според проучванията 62,5% от децата с бруксизъм, имат и дихателни проблеми.
Други проучвания доказват, че има пряка връзка между наличието на тревожни разстройства и появата на бруксизъм при деца, и при възрастни.
По тази причина, специалистите препоръчват децата, диагностицирани с тревожни разстройства, редовно да бъдат подлагани на стоматологични прегледи, за да се предотврати появата на дългосрочни увреждания на емайла на зъбите.
При възрастните хора причините за скърцане със зъби могат да разкрият едно или повече от следните медицински състояния или странични ефекти от лекарства, отпускани по лекарско предписание като:
- Сънна апнея
- Болест на Хънтингтън
- Болест на Паркинсон
- Тревожно разстройство
- Депресия
- Гастроезофагеална рефлуксна болест
- Депресия
- Стрес
- Недобро подравняване на горните и долните зъби
- Някои психиатрични лекарства и антидепресанти
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
НОРМА СЛИЙП
Пълноценен сън
Естествени методи за лечение на бруксизма
Когнитивна поведенческа терапия и употреба на шина – проучванията показват, че при хора с бруксизъм комбинацията от използване на оклузална шина и когнитивна поведенческа терапия, е значително по-ефективна от използването само на оклузална шина.
Биофийдбек техника – спомага за осъществяване на по-добър контрол над обикновените неволеви функции. Използва се, когато скърцането със зъби е навик и не е причинено от заболяване. Първоначалните проучвания показват, че тази техника може да бъде ефективна, както при дневното скърцане със зъби, така и при бруксизъм на съня.
Управление на стреса – за да спрете да скърцате със зъби, когато сте тревожни или сте под стрес, трябва да се научите да управлявате стреса. И децата, и възрастните могат да прилагат популярните техники за справяне със стреса, като йога, медитация и употреба на етерични масла.
Витамин С – добро допълнение към техниките за управление на стреса и когнитивно-поведенческата терапия, е повишаване приема на витамин С. Витамин С играе важна роля при производството на допамин, който спомага за регулиране на настроението. Богатите на този витамин храни включват гуава, касис, червени чушки, киви, портокали, ягоди, папая, броколи и зеле.
Магнезий – честите признаци, показващи недостиг на магнезий включват тревожност, раздразнителност, безсъние, безпокойство и хиперактивност. За възрастни, препоръчителната доза магнезий е 400 мг дневно. Храни, богати на магнезий са спанак, магданоз, тиквени семки, кефир, бадеми, черен боб, авокадо, смокини, черен шоколад и банани.
Витамини от група В – липсата на някои от тези витамини може да бъде причина за поява на депресия и дори на пристъпи на паника. Витамин В5 има големи ползи при лечението на бруксизъм.
Корен от валериана – от векове този корен се използва като естествено седативно и антитревожно средство. Коренът от валериана доказано подобрява качеството на съня, без нежелани странични ефекти. Проучванията показват, че 800 мг валериана дневно, за период от осем седмици, подобряват симптомите на синдром на неспокойните крака и подобряват цялостно качество на живот.