Как да се справим с мигрената по естествен начин
Мигрената е хронично заболяване, протичащо като извънредно силно главоболие, което обикновено засяга само едната страна на главата, придружено от пулсираща болка, която продължава от няколко часа до няколко дни. Често мигрената е придружена от гадене, повръщане, нарушения във възприятията и координацията, проблеми със съня, повишена чувствителност към светлина и шум, както и резки промени в настроението. Проучванията показват, че засегнати са около 15% от възрастното население, като жените страдат около три пъти по-често в сравнение с мъжете.
Конкретната причина за мигрената все още не е напълно изяснена, но се предполага, че основна роля имат генетиката, фамилната обремененост, увреждането на нервите, хормоналният дисбаланс, възпаленията в организма, недоспиването, стрес и безпокойство, гладуването и недостигът на хранителни вещества, сетивните дразнения като ярка светлина и силни звуци, острите миризми, климатичните промени, дехидратацията, приемът на някои лекарства, консумацията на определени храни и добавки.
Има разнообразни природни средства и начини за справяне с мигрената, които имат различен ефект при всеки, проверете кой е най-ефикасен за вас.
1. Консумиране на определени храни
Храните, които могат да помогнат за предотвратяване или намаляване на болката при мигрена са:
Храни, богати на Омега-3 мастни киселини – ядките, семената, рибата и зехтина подпомагат правилното кръвообращение и така намаляват възпаленията.
Пресни плодове и зеленчуци – те са богати на антиоксиданти и електролити, които са особено важни за контролиране на кръвния поток и мускулните функции. Консумацията на пресни плодове и зеленчуци оказва контрол върху възпалението, намалява възможността за развитие на хормонален и електролитен дисбаланс, противодейства на токсините и влиянието на свободните радикали.
Храни, богати на магнезий – най-добрите хранителни източници на магнезий са спанак, кейл, сладки картофи, кисело мляко, кефир, тиквено семе, бадеми, черен боб, авокадо, смокини, фурми и банани.
Храни, богати на протеин – тук се включват пилешко и телешко месо, риба, дива риба, боб и бобови култури.
Храни, богати на витамини от група В – изследванията показват, че храните с високо съдържание на витамини от група В, особено на витамин В2 намаляват болката при главоболие и мигрена. Източници са черен дроб, мляко и млечни продукти, бирена мая, синапено семе, яйца, бадеми, орехи, зелени листни зеленчуци, боб и бобови култури.
2. Подобряване начина на хранене и избягване на храни, които могат да предизвикат главоболие и мигрена
Различни видове храни и хранителните навици могат да доведат до главоболие или да предизвикат мигрена. Бързото хранене, пропускането на хранене, дехидратацията, екстремните диети, голямото количество кофеин също могат да са причина за главоболие.
Храните, които могат да провокират главоболие и мигрена са:
- бял хляб и тестени продукти
- продукти с добавена захар
- млечни продукти, сладолед и зрели сирена
- шоколад
- ферментирали храни и пушени меса
- храни с изкуствени подсладители и овкусители, храни, съдържащи мононатриев глутамат
- студени и пържени храни
3. Хранителни добавки и билки при главоболие и мигрена
Добавки с Омега-3 мастни киселини
Изследванията показват, че добавките, съдържащи Омега-3 мастни киселини могат да помогнат за намаляване на болката при мигрена.
Добавки, съдържащи витамин В2
Добавки, съдържащи аминокиселината 5-HTP
Тази аминокиселина спомага за подобряване нивата на серотонина, което оказва благоприятно влияние върху настроението, безсънието и главоболието.
Билката Вратига
Тя помага да се намали болката при главоболие и мигрена, включително симптоми като гадене, повръщане, чувствителност към светлина и шум.
Екстракт от Кудзу
Кудзу съдържа редица полезни фитохимикали, които помагат за намаляване на болката при различни видове главоболия и мигрена.
Добавки, съдържащи мелатонин
Добавки с лечебни гъби
4. Етерични масла за лечение на болката при главоболие и мигрена
Етеричните масла имат разнообразни приложения. Те са естествени обезболяващи средства, които помагат за намаляване нивата на стрес и безпокойство, понижават възпаленията и мускулното напрежение, подобряват кръвообращението, помагат за балансиране на хормоните и намаляване на болката при главоболие и мигрена.
Етеричните масла могат да се вдишват или да се прилагат директно с нанасяне на няколко капки върху болезнената страна на главата. Етеричните масла, които намаляват болката и облекчават главоболието и мигрената са:
Масло от мента – намалява болката и възпалението. Има естествен охлаждащ ефект върху кожата, потиска мускулните контракции и стимулира кръвообращението, когато се прилага локално.
Масло от лавандула – има релаксиращ ефект, намалява нивата на стрес и безпокойство, подобрява качеството на съня. Маслото от лавандула има естествени антидепресантни и седативни качества.
Масло от евкалипт – подобрява кръвообращението, подпомага изчистването на тялото от токсини и вредни вещества, намалява високото кръвно налягане и болката.
Масло от тамян – притежава балансиращи и пречистващи свойства, както за тялото, така и за ума. Намалява възпалението, подобрява имунната функция и хормоналния дисбаланс, намалява тревожността и болката при главоболие и мигрена.
Масло от розмарин – оказва влияние върху кръвообращението и така способства за намаляване на болката, подпомага храносмилането и успокоява раздразнения стомах.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
5. Други начини за справяне с болката при главоболие и мигрена
Намаляване на стреса – изследванията показват, че физическия и емоционалния стрес могат да увеличат болката при главоболие и дори да предизвикат мигрена. Когато човек е под стрес се нарушава кръвообращението, а това може да доведе за разширяване или свиване на кръвоносните съдове, които достигат до главата. Опитайте да сведете стреса до минимум със средства от природата.
Достатъчно сън – липсата на сън особено в комбинация с високи нива на стрес и тревожност може да предизвика мигрена чрез повишаване на възпалението и засягане на хормоналните нива. Внимавайте и да не прекалявате, 7-9 часа сън за достатъчни за денонощие, тъй като изследванията показват, че прекалено много сън също може да увеличи главоболието и да влоши мигрената.
Балансиране на хормоните – проучванията показват, че хормоналните промени в организма са рисков фактор за пристъпите на мигрена като пуберитета при подрастващите, времето на и преди менструалния цикъл, през бременността и по време на менопаузата при жените. Начините за естествено балансиране на хормоните включват здравословен начин на хранене, достатъчно движение и почивка, използване на различни адаптогенни билки и други.
Движение – леките тренировки са полезни за предотвратяване на главоболието, защото намаляват нивата на стрес, помагат за балансиране на хормоните, подобряват качеството на съня и помагат за намаляване на възпалението.
Медитация, техника на дълбокото дишане, масажи и други техники за релаксация – всички тези техники помагат за намаляване нивата на стрес и напрежението в мускулите, подобряват кръвообращението, контролират кръвното налягане и помагат за намаляване на болката при главоболие и мигрена.
Опитайте се да установите причините за главоболието – специалистите смятат, че хората, страдащи от главоболие и мигрена имат прекалено чувствителни нервни системи, които реагират особено бурно на определени фактори от тяхното ежедневие. Отговорите на следните въпроси могат да помогнат да установите причините за главоболието и мигрената, например:
* Консумацията на определени храни води ли до увеличаване или намаляване на главоболието или мигрената?
* Как се чувствате след като сте били подложени на силен шум?
* Свързвате ли ярката слънчева светлина, силното изкуствено осветление или яркостта от екраните на различни видове устройства с мигрената?
* Употребата на алкохол и кофеин оказва ли влияние на болката при мигрена?
* Има ли значение на коя страна спите? Как се чувствате ако смените позицията, в която обичайно спите, помага ли това за намаляване на болката?
* Влошават ли се симптомите на мигрената ако не сте се наспали?
* Пиете ли достатъчно вода? Може ли дехидратация да бъде причина за главоболието ви?
* Влошават ли се симптомите на мигрената след резки промени в температурата, влажността на въздуха и атмосферното налягане?