Какво означава цветът на урината
Ходим до тоалетна всеки ден, по няколко пъти, но колко често се замисляме дали урината ни е наред? Цветът и честотата на уриниране всъщност казват много – както за нивото ни на хидратация, така и за потенциални здравословни проблеми.
Може да е знак за проблем с пикочния мехур, бъбреците, простата или пикочния канал. Мътната, тъмна или пенеста урина са знак за наличие на бактерии или други, по-сериозни проблеми.
Важно е да следим урината си – колкото и глупаво да звучи – и да се свържем с лекар, ако забележим по-дълготрайни аномалии.
Урината е течният отпадък, който минава през уринарния тракт преди да я изхвърлим от тялото си. Състои се от вода, сол, електролити и химически вещества.
Къде се образува урината и как пътува през тялото ни:
- Бъбреците пречистват отпадъците и токсините от кръвта и произвеждат урина
- Уретерът (пикочопровод) отвежда урината от бъбреците към пикочния мехур
- Пикочният мехур е торбичка, в която се съхранява урината
- Пикочният канал са тръбичките, които отвеждат урината от пикочния мехур навън от тялото
Урината е важна, тъй като с нея изхвърляме отпадъците от тялото ни. Бъбреците работят, за да филтрират отпадъците от кръвта и да произведат урина.
Когато бъбреците, които представляват естествената филтрационна система за тялото, не работят правилно, в тялото могат да останат токсини и отрицателно да повлияят на здравето ни.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Цвят на урината и значението му
Цветът на урината всъщност може да каже много за здравето ни и за нивото на хидратация. Стандартно тя е бистро жълта поради химическото вещество урохром. То е остатъчен продукт от белтъчния метаболизъм и придава нормалния и природен пигмент на урината.
Цветът й може да се променя поради няколко фактора, в това число начин на хранене, лекарства, хидратация и здраве.
Възможни цветове на урината и защо може да изглежда така:
- Бистра – означава, че сте хидратирани добре и сте поели достатъчно течности, но ако постоянно урината ви е бистра трябва да намалите приема на вода.
- Жълта – това е нормалният цвят на урината, заради жълтия пигмент урохром, който тялото произвежда, когато разгражда хемоглобина.
- Кафява – ако урината има кафеникав цвят това означава, че сте дехидратирани. Кафява до тъмнокафява може да се получи при вземане на определени лекарства или това да е индикатор за проблеми с черния дроб.
- Мътна – това вече говори за пикочна инфекция, особено ако е придружена и с неприятна миризма. Може да е знак и за проблеми с бъбреците, диабет, сърдечни заболявания, болести, предавани по полов път като гонорея и хламидии, проблеми с простата. В такъв случай потърсете специалист.
- Червена – червена или розова урината може да стане от пигменти като тези на червеното цвекло или боровинки. Ако се случи еднократно – помислете какво сте яли, за да определите каква би могла да е причината. Ако урината е постоянно розова или червена, потърсете лекар.
- Оранжева – оранжевата урина е знак за дехидратация, инфекции и проблеми с черния дроб. Някои храни или лекарства може временно да оцветят урината ви в оранжево.
- Синя/ зелена – това е доста рядко, но може да се получи при приемане на определени храни с оцветители или бои, които се използват при медицински тестове на бъбреци и пикочния мехур.