Какво (не)знаем за нара
Нарът е известен на хората още от древността. Смята се, че персите първи са започнали да култивират дървото, а по-късно се е разпространило и към Южна Европа. В Египет са се покланяли на нара, защото са го смятали за незаменимо лекарство и ценна храна. Доказателство за това са откритите по стените на гробниците рисунки на дървото. В древността нарът е символизирал живота след смъртта и плодовитостта, бил е използван по време на сватбени ритуали, празнични церемонии и различни свещенодействия.
Съвременни изследвания сочат, че този плод с червени дребни семенца е богат на полифеноли, които блокират свободните радикали. В търсене на оптимална защита срещу тези свободни радикали, учените обръщат все повече внимание на плодове като черна, червена боровинка, нар и др. Има научни доказателства, че полифенолите, съдържащи се в тези плодове, имат голям антиоксидантен капацитет при редица дегенеративни заболявания като рак, атеросклероза, нарушен контрол върху глюкозата и липидни нарушения на кръвта.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Антиоксидантите са полезни за кожата, защитават я от ултравиолетовите лъчи и ускоряват регенарцията ѝ. Сокът от нар е полезен за имунната система, циркулацията на кръвта и за нормализирането на концентрацията на холестерол в организма. Редовната консумация на плода намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.
Козметичното масло, приготвено от нар, е източник на антиоксиданти, полезни за здравето и външния вид на кожата. Нарът се препоръчва при суха кожа, пигментни петна, бръчки и акне. Съдържащите се в плода активни вещества стимулират производството на еластин и колаген в клетките на кожата, което я прави гладка и мека. Нарът е изключително полезен за кръвообращението, тъй като потиска възпалителните процеси. Освен това намалява риска от появата на рак на кожата, твърдят експертите.