Какви методи на лечение използва Аюрведа?
Аюрведа е медицинска наука на 5000 години, практикувана първоначално от монаси в Индия. С течение на хилядолетията тя се е усъвършенствала до такава степен, че днес има отговор на почти всеки здравословен въпрос, който ни интересува. В основата на тази холистична наука са трите вида доша – вата, питта и капха. Те представляват енергиите, изграждащи всеки индивид.
Аюрведа използва разнообразие от методи, за да коригира дисбаланса в организма, като най-напред аюрведичният лекар определя кои доши са в дисбаланс.
После може да препоръча някои от следните лечения:
- Нася
Това са билкови капки за нос. Носът се счита за вход към мозъка в Аюрведа. Капките спомагат правилното дишане, като смазват назалните канали. Нася помага при запушени синуси, главоболие, стрес и за умствена яснота.
- Билки
Билките се дават под формата на таблетки или прах. Те работят върху специфични доши, тъкани и органи. Когато се комбинират заедно билките имат синергичен ефект.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
- Абхянга
Абхянга се отнася за клас масажи в аюрведа, които се изпълняват с помощта на затоплено олио. Целта е да се премахнат токсините и да се балансират дошите.
- Широдара
Широдара е постоянното изливане на масла върху челото. Ляга се върху масажна маса и от съд нежно се изсипва затоплено масло върху челото. Тази терапия връща усещането за същствуването в утробата. Изключително релаксивно е и подходящо за тревожност, стрес, депресия и балансиране на емоциите.
- Пургативна терапия
Известна като виречана тази терапия включва елиминирането на токсини от гастроинтестиналния тракт. Приготвя се билкова клизма от масло и аюрведични билки.
Други лечебни методи включват марма чикица (много лека форма на работа с тялото, която усилва свободното движение на прана (жизнена сила) чрез освобождаване на блокажи), съвети за начин на хранене и начин на живот, както и вамана (лечебно повръщане).