Изключителните здравословни ползи от консумацията на броколи
Несъмнено зеленчуците ни предлагат широк спектър от здравословни ползи, но се оказва, че някои от тях имат доста по-голям потенциал. Такива например са броколите.
Според изследванията, кръстоцветните зеленчуци могат да намалят риска от редица заболявания, като артрит, рак, диабет, сърдечно-съдови и бъбречни заболявания.
Доказано е, че консумацията на броколи доставя на организма разнообразни и полезни хранителни вещества, които оказват сериозна подкрепа на здравословното ни състояние. Ето и някои от тях:
Сулфорафан – представлява естествено срещащо се сярно съединение, с доказана мощна противоракова активност.
Проучванията показват, че сулфорафанът причинява апоптоза (програмирана клетъчна смърт) в раковите клетки в дебелото черво, простатата, гърдата и при индуциран от никотин рак на белите дробове. Достатъчни са само три порции броколи на седмица, за да се намали риска от рак на простатата с повече от 60 процента.
Много интересен е фактът, че този фитохимикал е едновременно и имуностимулиращо, и противовъзпалително средство.
Също така той спомага за повишаване нивата на тестостерона, спомага за намаляване на лошия холестерол и телесните мазнини, благоприятства детоксикацията на канцерогени, блокира дадени ензими, участващи в разрушаването на ставите и предпазва мускулатурата.
Освен това сулфорафанът насърчава производството на ензими, които предпазват кръвоносните съдове и намаляват броя на молекулите, причиняващи увреждане на клетките с цели 73 процента.
Направени са и продължават да се правят редица проучвания върху ползите от този фитохимикал, които доказват, че сулфорафанът притежава сериозна антитуморна активност. Сулфорафанът ограничава размера и броя на различните типове ракови клетки, без да засяга здравите клетки. Той може да се използва като ефективно допълнение към стандартната терапия за лечение на ракови заболявания, както и за предпазване на организма от страничните ефекти на химиотерапията.
Важно е да се знае, че при замразените броколи е намалена способността да се произвежда сулфорафан, тъй като ензимът мирозиназа, който превръща глюкорафанина в сулфорафан, много бързо се разрушава в процеса на бланширането.
Съдържанието на сулфорафан в сготвените броколи може да бъде оптимизирано с добавяне на съдържащи мирозиназни ензими храни, като синапено семе, уасаби, хрян, рукола, репички и други.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Фибри – спомагат за подхранване на чревната микрофлора, подобряват функциите на храносмилателната система и укрепват имунната система.
Глюкорафанин – представлява глюкозинолатен предшественик на сулфорафана, влияещ върху процеса на канцерогенеза и мутагенеза. В сравнение със зрелите броколи, кълновете им могат да съдържат до 20 пъти повече глюкорафанин. Глюкорафанинът унищожава бактериите Helicobacter pylori, устойчиви бактерии, които причиняват пептични язви и увеличават риска от рак на стомаха.
Фенолни съединения – флавоноиди и фенолни киселини с мощно антиоксидантно и противовъзпалително действие.
Дииндолилметан – произвежда се в човешкото тяло при разграждането на кръстоцветните зеленчуци. Притежава силно имуностимулиращо действие. Спомага за намаляване риска от затлъстяване на черния дроб и ракови заболявания.