За вредните съставки в парфюмите и как да си приготвим домашен парфюм
Миризмата от сегашните парфюми е не по-малко опасна от цигарения дим. Вече всеки четвърти човек има алергия от някакъв вид парфюм, като в повечето случаи алергиите се изразяват под формата на кожни възпаления и обриви. Парфюмерийната индустрия не се свени да използва синтетични молекули със силна миризма, сред които алдехиди и цинамилов алкохол – потенциално опасни алергени. Освен това продължителната употреба на парфюми се оказва сериозен рисков фактор по отношение на хронична астма и развитието на на респираторни проблеми. Изследователите отдават това на бензиловия алкохол, който засяга дихателния тракт и нервната система. Често определни миризми предизвикват дразнене в бронхите, главоболие и гадене.
Навярно индустрията използва и други химикали и синтетични молекули, за които не знаем и които не са тествани достатъчно, за да знаем как точно се отразява контактът ни с тях.
Ето защо най-сигурният вариант, че ще ухаете неотразимо, без да се страхувате за последствията от това, е като се научите как да си приготвяте бързо свой собствен домашен парфюм.
За целта се нуждаете от следните неща:
За целта се нуждаете от следните неща:
Малко шишенце с пулверизатор
Дестилирана вода
Масло по избор – за основа вместо спиртна основа използвайте бадемово масло или масло от жожоба, те са най-подходящи за целта
Етерично масло за ухание: спрете се на любимо на мирис етерично масло като например от лавандула, мандарина, ванилия. Изборът е голям.
Когато говорим за етеричните масла, трябва да уточним нещо важно. Уханието в парфюмите се състои от три части, познати като ароматни нотки. Вие също ще трябва да изберете своите три ароматни нотки, затова нека се запознаем накратко с тях:
1.Основните нотки са тези, които се усещат най-дълго време и са основата на композицията. Тяхното ухание стига до обонянието като лек дъх, който остава дори след като вече не вдишвате аромата на парфюма. Тук попадат най-вече различни смоли, също и масла от дървесина – пачули, кедър, сандалово дърво, дъбов мъх, мирта, тамян и др.
2.Втората разновидност ароматни нотки са средните или сърцевидни нотки – те са носители на основния аромат и се усещат след две-три вдъхвания на парфюма. В тази група попадат повечето цветни масла – кориандър, роза, босилек, розмарин, здравец, лавандула и др.
3. Връхни нотки: До обонянието ни достигат първо те. Обикновено са леки плодови, цветни есенции или подправки. Връхните нотки се състоят от малки, леки молекули, които се изпаряват бързо: те оформят първоначалното впечатление за парфюма и затова са много важни. Към тази група се отнасят най-вече цитрусовите масла – лимон, портокал, грейпфрут, лайм, бергамот, мента, кимион, канела, карамфил, индийско орехче и др.
-
БИОТИН
За нежна кожа, красива коса и здрави нокти
-
МАСЛО ОТ НИГЕЛА САТИВА
За здрави клетки и имунна система
Начин на приготвяне:
- Отделете по 25 капки от трите ароматни нотки (базова, сърцевидна и връхна) според избора, на който сте се спрели. Смесете ги.
- Добавете 1 ч.л. от основата (бадем или жожоба).
- Добавете 5 мл чиста дестилирана вода. Разбъркайте сместа за около 30 секунди.
- За да стане готов, парфюмът трябва да престои една седмица на тъмно и прохладно място. При престояването етеричните масла се смесват помежду си и ароматът става по-силен.
Примерни комбинации
Пример за дамски парфюм:
• За базови нотки – масло от роза – 1 капка;
• За средни нотки – масло от пачули, жасмин и иланг-иланг – 3 капки;
• За връхни нотки – масло от сандалово дърво – 8 капки.
Пример за мъжки аромат:
• За базови нотки масло от ветивер – 1 капка;
• За средни нотки – масло от хвойна – 2 капки;
• За връхни нотки – масло от бергамонт – 5 капки.