Ефективни естествени противогъбични средства
Съществуват много видове гъбични инфекции, но най- често срещани са гъбичките по краката, по ноктите, Candida, орална млечница, сърбеж по ставите и други. Рядко тези инфекции имат сериозни последици за здравето, но за сметка на това причиняват изключителен дискомфорт, а понякога дори и срам.
Обикновено те се лекуват с медикаменти за перорална употреба и противогъбични кремове. В повечето случаи обаче, противогъбичните кремове съдържат химическото съединение азол, което според проучванията често предизвиква алергични реакции и освен това крие известни рискове за здравето на плода при бременни жени. Поради тази причина все повече нараства интереса за лечение на тези инфекции с природни лекарства.
Антимикробните свойства на различни растения и естествено базирани разтвори са били използвани като средство против гъбички още от древни времена в Китай, като етеричните масла например.
Нека разгледаме някои от най- ефективните естествени противогъбични средства:
Масло от риган
Маслото от риган е мощен растителен антибиотик, който съдържа 71% антисептични съединения – феноли, тимол и карвакрол и има доказан ефект срещу гъбички, причинени от бактерии. Предвид неговото силно действие е препоръчително да не се прилага върху чувствителни зони на тялото, защото е възможно да предизвика парене.
Масло от чаено дърво
Доказан е ефектът на маслото от чаено дърво при наличие на Candida. Резултатите от направени проучвания при инфекции с щамове чувствителни и устойчиви към флуконозол, и итраконазол показват, че маслото от чаено дърво е активно срещу всички тествани щамове и ускорява елиминирането на Candida.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Кокосово масло
Кокосовото масло съдържа средноверижни мастни киселини, които имат антимикотично, антивирусно и антибактериално действие. То е изключително подходящо при лечение на гъбички по ноктите. Кокосовото масло е известно със своите укрепващи здравето и имунитета свойства. Препоръчва се и неговия перорален прием.
Масло от копър
Според проучванията етеричното масло извлечено от семената на копър притежава способността да нарушава пропускливостта на плазмената мембрана, което спомага за елиминирането на бактериите, причиняващи гъбички.
Чесън
Много проучвания доказват ползите за здравето от чесъна, както и неговите противогъбични свойства. Противогъбичните си свойства дължи на съединенията алицин и айоен. Айоенът има изключително ползотворен ефект при гъбични инфекции на краката.
Кисело мляко и пробиотици
Много често при прием на антибиотици или при хормонална терапия при жените, се нарушава деликатния баланс на намиращите се във влагалището полезни микроби и се стига до Candida инфекции. Изследванията показват, че консумацията на кисело мляко или други пробиотични храни, е естествено средство срещу вагинални дрождови инфекции. Категорично е обаче, че прилагане на кисело мляко директно във влагалището не е препоръчително и е възможно да доведе до допълнителни инфекции.
Каприлова киселина
Каприловата киселина притежава противогъбични, противовирусни и антибактериални свойства. Може да се прилага, както локално, така и перорално. Тя спомага естественото намаляване на дрождите в стомашно-чревния тракт и подпомага размножаването на полезните бактерии.
Борна киселина
Тя притежава силни антибактериални и противогъбични свойства. Резултатите от проведени изследвания, при които са използвани супозитории с борна киселина за период от 7 до 10 дни показват, че лечението на Candida достига 92%. Друго изследване пък показва, че тези супозитории са по-ефективни срещу инфекции с Candida при жени с диабет в сравнение с пероралния прием на съдържащи азоли медикаменти. Важно е да се знае, че борната киселина трябва да се разрежда или използва след консултация с лекар, тъй като в противен случай, е възможно да причини изгаряния.
Премахване или намаляване на всички захари и плесенясали храни от дневното меню
Препоръчително е избягването или ограничаването на преработени храни, съдържащи захари, синьо сирене и други сирена с плесен, алкохол и гъби, защото те доказано увеличават риска от появата на гъбични инфекции, и затрудняват лечението им.
Една от причините за това е, че дрождите се хранят със захар, а когато тя ферментира се произвежда алкохол под формата на етанол, който при окисление се превръща в токсичен ацеталдехид. Оавен това при ограничаването на тези храни се намалява и риска от появата на синдром на пропускливите черва.