Еньовден е!
Едни от най-тайнствените eзически ритуали, изпълнявани в Европа, се случват около датата на лятното слънцестоене. В България подобен празник е Еньовден, отбелязва се на 24 юни и е свързан със събирането на билки.
Те трябва да се откъснат преди изгрев слънце, когато са най-лековити. От тях се правят еньовски китки и се окачват по стрехите на къщите да пазят от злини и да помагат срещу болести и магии.
Най-търсено тогава е „вълшебното биле“ еньовче (Galium Verum). Твърди се, че не само лекува болести, но и предпазва от зли сили, поради което задължително се вплита в моминските венци.
У нас се срещат 36 вида еньовче, сред които: полегнало, разклонено, дълго, западно, ловчанско (балкански ендемит), лъскаво, източно, ароматно еньовче (лечебно) и др.
Смята се, че на Еньовден Слънцето има най-мощна енергия и по магичен начин се предава на водата и на лековитите треви. Затова основните ритуали са посрещане на изгрева, къпане в росата или близката река, бране на билки и плетене на венци и китки, гадания за любов и брак.
Набраните за зимата билки трябва да са 77 и половина — за всички болести и за „болестта без име“.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
С тревите и цветята, набрани на празника, се увива голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве. Той също се запазва и се използва за лекуване.
Празникът съвпада с лятното слънцестоене, затова и много от поверията и обичаите са свързани с пътя на небесното светило и култа към него.
Църквата така и не успяла да изкорени езическия празник, но го асимилирала и по традиция на 24 юни се почита рождението на Йоан Кръстител.