Дихателни техники и ползите от тях
Съществуват няколко дихателни техники за подобряване на белодробния капацитет, които могат да бъдат полезни. Всички те включват отпускане на тялото и увеличаване на количеството кислород, което достига до белите дробове.
Дишане с устни
При хора, които страдат от диспнея или затруднено дишане, техниката, наречена дишане с устни, често се използва за подобряване на оксигенацията.
За да направите това дихателно упражнение може да си представите, че духате свещи, като поемате дълбоко въздух през носа за около 2 секунди и бавно издишате през устата със свити устни за около 5 секунди. Тази техника премахва застоялия въздух в дробовете. Обикновено, когато човек издиша, диафрагмата се отпуска и изтласква въздуха от белите дробове. Когато обаче диафрагмата е слаба и не функционира правилно, застоялият въздух попада в белите дробове и не оставя място за чист такъв, който е богат на кислород. Това води до задух и затруднено дишане. За подобряване на оксигенацията и белодробната функция се препоръчва ежедневно практикуване в продължение на 5-10 минути.
Тази техника е една от най-често използваните при пациенти с ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест). Може да се практикува и при други белодробни състояния, при които е налице затруднено дишане, стягане в гърдите, хронична кашлица, прекомерно образуване на слуз, хрипове, както и при емфизем, хроничен бронхит и астма.
Изследванията показват, че техниката на дишане с устни подобрява нивата на оксигенация и води до значителни положителни промени в дихателната функция на хора с ХОББ.
При хора със затруднено дишане и задух, практикуването на дихателни упражнения може да помогне за подобряване на приема на кислород по време на физическа активност, като изкачване на стълби и вдигане на тежки предмети.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Диафрагмално дишане
Диафрагмалното дишане се нарича още и коремно дишане. При коремното дишане едната ръка се поставя на гърдите, а другата на корема. Прави се дълбоко вдишване през носа, така че да се предизвика разтягане не на гръдния кош, а на корема и диафрагмата. При правилно вдишване, ръката, поставена на корема ще се вдигне по-високо. Дъхът се задържа за 6-7 секунди, а след това се издиша бавно през устата, докато се преброи отново до 6-7. Целта е да се достигнат 6 до 10 вдишвания в минута. Упражнението се изпълнява всеки ден в продължение на 10 минути.
Ползите от този тип техника са следните:
- По-добро насищане на кръвта с кислород, което подобрява работата на сърцето и нормализира сърдечната честота
- По-добър капацитет на работа на белите дробове
- Освобождаване от стрес
Преброяване на дишането
Това е отлична техника за подобряване на оксигенацията, която в същото време насърчава и релаксацията.
За тази дихателна техника е необходимо да поемете дълбоко въздух и когато издишате, да преброите “едно”, след това поемете отново дълбоко въздух, издишайте и пребройте “две” и така докато не издишате до “пет”. Правете това по няколко минути всеки ден.
Техника, завършваща с изкашляне
Тази техника спомага за премахване на слузта от белите дробове и прочистване на дихателните пътища.
За изпълнението на тази дихателна техника е необходимо да поемете дълбоко въздух, докато белите дробове се напълнят около три четвърти, след което задръжте дъха си за 2-3 секунди и издишайте силно, но бавно. Това упражнение е необходимо да се повтори няколко пъти, като винаги завършва със силно изкашляне.