Витамин С като профилактика и съпътстваща терапия при коронавирус COVID-19

Акценти
- Коронавирусът COVID-19 причинява респираторна инфекция, понякога последвана от тежко системно заболяване
- Ниските дози витамин С от 0,5 до 2 грама дневно могат да помогнат при първи симптоми на коронавирус COVID-19
- Тежките форми на коронавирус COVID-19 се дължат на т.нар. “цитокинова буря”, причинена от интерлевкин-6 (IL-6) и ендотелин-1 (ET-1)
- Витамин С, особено във високи дози, може да намали медиатори като интерлевкин-6 и ендотелин-1
- Това означава, че витамин С може да бъде от полза и при хора с тежка форма или в късен стадий на коронавирус COVID-19
Тежкият остър респираторен синдром SARS-CoV-2 причинява коронавирусното заболяване COVID-19, което може да има фатален край. Още при избухването на епидемията от коронавирус SARS-CoV-1 през 2003 г., специалистите препоръчват използването на витамин С, като неспецифично лечение при тежки, вирусни инфекции на дихателните пътища.
Витамин С е важен витамин и мощен антиоксидант, известен с това, че поддържа различни клетъчни функции, както на вродения, така и на придобития имунитет, включително модифициране на податливостта към различни вирусни инфекции и противовъзпалително действие.
Много хора с тежка форма на COVID-19 имат повишени нива на медиаторите интерлевкин-6 (IL-6) и ендотелин-1 (ET-1). Тези медиатори могат да обяснят зависимостта между развитието на пневмония и възрастта, превалирането на мъжкия пол, хора със затлъстяване или хипертония, и пушачи. Има ясни доказателства, че във високи дози витамин С може да намали тези медиатори. В ниски дози, витамин С може да се изполва като профилактика, а в тежки случаи на COVID-19 може да се използва интравенозно във високи дози.
Много проучвания доказват, че витамин С може да облекчи симптомите или да предотврати вирусни инфекции. Дозата от 1-2 грама витамин С дневно е безопасен, достъпен и ефикасен начин за намаляване продължителността и тежестта на обикновена настинка.
Данните показват също, че витамин С оказва благоприятен ефект при лечение на деца и възрастни с пневмония, както и при пациенти в отделенията за интензивно лечение.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
При приблизително 5% от хората, диагностицирани с коронавирус COVID-19, болестта протича много тежко и те се нуждаят от инвазивна или неинвазивна вентилация на белите дробове.
Все повече стават доказателствата, че при голяма част от тежко болните от коронавирус COVID-19, се наблюдават повишени нива на цитокини, включително и на ключовата възпалителна молекула интерлевкин-6, наподобяващи “цитокиновата буря”, описана при SARS-CoV-1 и MERS-CoV. Това може да означава, че високата смъртност се дължи на предизвикано от вируси свръхвъзпаление.
Данните показват, че пневмонията при коронавирус COVID-19 е усложнение в късния стадий на болестта, причинено от хиперактивността на имунните ефекторни клетки и се предлага интравенозно лечение с високи дози витамин С за потискането на тези ефектори.
Лечението с витамин С намалява интерлевкин-6 и блокира in vivo неговото освобождаване в ендотела, предизвикано от ендотелин-1 при хора. Ендотелин-1 е мощен пептид, но и възпалителен цитокин, като повишеното му количество, се свързва с пневмония, белодробна хипертония, белодробна фиброза и синдром на респирторен дистрес.
Данните показват, че по-възрастните хора са в по-висок риск от развитие на тежки форми на пневмония от COVID-19, което се смята за късен отговор на имунната система към вируса. Това може да изглежда нелогично, имайки предвид, че с възрастта имунния отговор намалява. Но серумните нива на интерлевкин-6 се увеличават с възрастта и при възпаление, а това се свързва с по-висока честота на полиорганна недостатъчност.
Интерлевкин-6 или ендотелин-1 могат да изяснят не само възрастовата завимост от развитието на пневмония от COVID-19, но също така и преобладаването на заболели от мъжки пол, хора със затлъстяване и хипертония, и пушачи.
70.8% от критично болните от коронавирус COVID-19 са мъже. Това може да се обясни с факта, че мъжете имат средно по-високи плазмени нива на интерлевкин-6, в сравнение с жените. Освен това, естрадиолът предизвиква намаляване, а тестостеронът увеличаване броя на клетките, секретиращи ендотелин-1.
Наблюдава се по-висока смъртност при хората с COVID-19 и тежки съпътстващи заболявания, като хипертония, диабет и затлъстяване. Болните от коронавирус COVID-19, които приемат медикаменти за намаляване на кръвното налягане имат по-нисък процент на тежко протичане на вируса и по-ниски нива на интерлевкин-6 в периферната кръв. Адопоцитите, вид мастни клетки, също произвеждат интерлевкин-6 и това може да обясни защо хората, страдащи от затлъстяване имат по-високи ендогенни нива на С-реактивен протеин. Пушачите, болни от коронавирус COVID-19, са по-податливи към развиване на пневмония, поради факта, че ендотелин-1 потенцира предизвиканото от пушенето остро възпаление на белите дробове.
Рандомизирано плацебо-контролирано проучване показва, че приемът на 500 милиграма витамин С два пъти дневно, облекчава възпалителния статус, като намалява интерлевкин-6 и С-реактивния протеин при хора с хипертония и/или диабет със затлъстяване. Това показва, че витамин С може да бъде полезен и при тежки форми на COVID-19.
Витамин С потиска способността на неутрофилите да образуват неутрофилни клетъчни капани, което допринася за увреждане на органите и смъртност при COVID-19.
Няколко изследвания показват, че витамин С има благоприятен ефект върху тромботичното или тромбоемболичното заболяване, често срещано при хора с COVID-19.
Повече от 10 нови клинични изпитвания, свързани с COVID-19, са започнати през февруари 2020 г. за изследване на терапевтичния ефект на витамин С самостоятелно или в комбинация с други съединения, като витамин D, цинк, селен, хидроксихлорохин и азитромицин.
Изпитването, при което витамин С се прилага интравенозно в дози от 6 до 12 грама дневно, при умерени и тежки случаи на пневмония от COVID-19 продължава. Необходими са високи интравенозни дози витамин С за намаляване на “цитокиновата буря” при синдром на остър респираторен дистрес. Доказано е, че дори много високите дози интравенозен витамин С са безопасни. Прието е, че високите дози витамин С се прилагат интравенозно, защото през устата не се понасят добре.
Пневмонията от COVID-19 и нейното прогресиране до дихателна недостатъчност изглежда се дължат на имунна хиперактивност, при която интерлевкин-6 и ендотелин-1 имат много важна роля. Витамин С може да намали тези и други възпалителни медиатори при различни възпалителни състояния. Той е клинично ефикасен при пациенти с COVID-19. Ниски дози витамин С от 0,5 до 2 грама дневно могат да помогнат като профилактика и при първи симптоми на коронавирус COVID-19, а в при тежките случаи, витамин С може да се прилага интравенозно във високи дози.
Повече информация, можете да прочетете тук.