Холестеролът – въпроси и отговори
Холестеролът е естествен вторичен продукт на черния дроб. Той е свързан с множество жизненоважни и необходими функции в организма. Практически се намира в клетките на цялото тяло: мозък, нервни клетки, мускули, кожа, черен дроб, сърце.
За да бъде транспортиран към клетките, холестеролът се свързва с носещи протеини в кръвния поток, като образува с тях липопротеинови комплекси.
В зависимост от съотношението на протеините към мазнините, те се разделят на три вида:
- Липопротеини с ниска плътност или LDL холестерол, известен като “лош холестерол”. Тези липопротеини съдържат много холестерол и имат тънка белтъчна обвивка. Така холестеролът лесно попада в кръвта и може да се отложи по стените на съдовете и артериите. Това е т.нар. плака, която постепенно нараства, като стеснява и дори може да запуши кръвоносен съд, с което може да доведе до различни съдови заболявания като инфаркт и инсулт.
- Липопротеини с висока плътност или HDL холестерол, който се смята за “добър холестерол”. Протеините тук имат по-високо съдържание на белтъчини и по-здрава клетъчна стена. Тези липопротеини събират холестерола от стените на съдовете и го пренасят до черния дроб.
- Триглицериди – това са вид мазнини, които се съдържат в кръвта. Тялото ги използва за енергия.
Високият холестерол заедно с високото кръвно налягане, инсулиновата резистентност (нечувствителност към инсулина) и затлъстяването са рисковите фактори, които стоят зад т.нар. метаболитен синдром – комбинация от нарушения, които значително повишават риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, мозъчен инсулт и диабет.
Искате ли да знаете повече?
Ето отговорите на най-често задаваните въпроси във връзка с високия холестерол:
1. До какво води повишеното ниво на холестерол в организма?
Когато нивото на холестерола и триглицеридите в кръвта стане прекалено високо се увеличава опасността от натрупване на плака в кръвоносните съдове. С течение на времето, плаките причиняват стесняване на съдовете, което затруднява кръвния поток и създава нарушения, известни като атеросклероза.
Стесняването на кръвоносните съдове, които снабдяват сърцето с кръв, намалява притока на кислород към сърдечния мускул и увеличава риска от инфаркт.
По същия начин, намаленото количество кислород в кръвния поток към мозъка, води до повишен риск от мозъчен инсулт.
Намаленото кръвоснабдяване на долните крайници води до повишено натоварване, болка и редица възпаления.
2. Кои възрастови групи засяга високият холестерол?
На практика високото ниво на холестерола може да засегне хора от всякаква възраст, включително и деца. Според статистиката около 73 милиона от възрастното население на САЩ има висок холестерол.
3. Може ли високият холестерол да бъде генетично обусловен?
Да. Гените и наследствеността могат да повлияят на начина, по който организмът преработва “лошия” холестерол. Фамилната хиперхолестеролемия е наследствена форма на висок холестерол, която може да доведе до ранно сърдечно-съдово заболяване.
4. Може ли високият холестерол да предизвика умора?
Не, високият холестерол не предизвиква умора. Излишният LDL холестерол, който се натрупва като плака, стеснява кръвоносните съдове, така намалява притока на кръв и това може да ни накара да се чувстваме изморени, да предизвика болка в гърдите или недостиг на въздух.
-
АНТИХОЛЕСТЕРОЛ
Регулира нивата на холестерола
-
ГИНКО ХЕРЦ МОНАСКУС
Регулира нивата на холестерола
5. Може ли високият холестерол да предизвика инсулт?
Да. Образуването и натрупването на плака в кръвоносните съдове води до тяхното стесняване и намалява кръвотока и към мозъка. Стеснените артерии се втвърдяват, образуват се кръвни съсиреци, които могат да запушат кръвоносен съд в мозъка, да нарушат снабдяването му с кръв и да предизвикат инсулт.
6. Предизвиква ли болка високият холестерол?
Не.
7. Може ли високият холестерол да причини еректилна дисфункция?
Смята се, че високото ниво на холестерола не причинява еректилна дисфункция, но плаката, наслоена в артериите, дължаща се на високия холестерол може да я причини, защото стеснените артерии доставят по-малко кръв до всички телесни органи, включително и до пениса.
8. Може ли високият холестерол да предизвика главоболие или световъртеж?
Не, не може, но понякога лекарствата, които се използват за понижаване на холестерола, могат да предизвикат като страничен ефект при някои хора главоболие или световъртеж.
9. Кога се налага медикаментозно лечение на високия холестерол?
Използването на лекарства при висок холестерол се прилага, когато липсва ефект след промяна в начина на живот като здравословно хранене с бедна на холестерол и мазнини диета, повишаване на физическата активност и редуциране на теглото в продължение на поне 3 месеца.
Ако сте получили сърдечен пристъп или сте диагностицирани с наследствено висок холестерол, освен здравословното хранене и активния начин на живот, ще се наложи да опитате да намалите холестерола и с лекарства.