Фибромиалгията – как да облекчим по естествен път необяснимата болка в мускулите и ставите, втора част

Многобройни клинични проучвания показват, че третирането на симптомите на фибромиалгия изисква промени в начина на живот и хранене, включващи здравословна диета, редовна двигателна активност, намаляване на стреса и добър сън.
Възможността, промените в начина на живот да повлияят положително върху симптомите на фибромиалгия, не бива да се пренебрегва. Изследванията показват силна връзка между физическата активност и фибромиалгията. Разбираемо, предвид болката и изтощението, че упражненията може би са последното нещо, за което човек би си помислил, но редовната, умерена физическа активност, като ходене, плуване, колоездене, пилатес и йога, доказано облекчава болката и стреса.
Акупунктурата, която се използва повече от 2500 години за облекчаване на болката и релаксация, също е доказан, безопасен и ефективен начин за намаляване на болката, и подобряване качеството на живот на хората, страдащи от фибромиалгия.
Масажът също спомага за намаляване на напрежението и болката, подобрява кръвообращението и обхвата на движенията, намалява тревожността и избистря ума. Особено подходящ е мануалният лимфен дренаж, който подпомага правилната циркулация на лимфната течност в тялото и стимулира изхвърлянето на ненужни вещества и токсини, които също могат да са сред причините за болка.
Етеричните масла, които са ефективно средство за лечение на много заболявания и състояния, включително намаляване на болката, намаляване на стреса и подобряване качеството на съня, могат да осигурят облекчение и при фибромиалгия.
Намаляването на токсичното натоварване на организма чрез елиминиране на глутена, кофеина, изкуствените подсладители, преработените храни и трансмазнините води до значително подобрение на симптомите на фибромиалгия. Изисква се промяна в начина на хранене, която може да бъде радикална за някои хора. Целта е да се намалят възпалителните процеси и да се подпомогне естествената защита на организма. Замяната на горепосочените храни с чисти белтъчини, плодове и зеленчуци, ферментирали храни, риба и други допринася за намаляване на симптомите. Много от хората, страдащи от фибромиалгия изпитват недостиг на основни хранителни вещества като магнезий, фолиева киселина, витамини В12, С и D и други.
Храните, които е добре да се включат при фибромиалгия са:
Храни, богати на магнезий – зелени листни зеленчуци, тиквено семе, кисело мляко, кефир, авокадо, бадеми. Три порции дневно от тези храни са достатъчни, за да се облекчи болката и дискомфорта, свързани с фибромиалгията.
Храни, богати на мелатонин – тъй като проблемите, свързани със съня, са чест симптом на фибромиалгия, храните, богати на т.нар. “хормон на съня” като череши, вишни, орехи, синап, горчица, домати, мента, ориз, джинджифил, аспержи, банани, облекчават симптомите на фибромиалгия.
Храни с високо съдържание на триптофан – организмът се нуждае от триптофан, за да синтезира невротрансмитера серотонин през деня, а през нощта мелатонин. Добавете към диетата си пуешко месо, риба, пиле, ядки, сусам, кълнове.
Кокосово масло – заменете всички нездравословни мазнини с кокосово масло. Включването на 3-4 с.л. на ден помага за намаляване на болката в ставите, подобрява паметта и мозъчната функция, балансира хормоните.
Ферментирали храни и напитки – кисело мляко, туршия, кисело зеле, комбуча, кефир и други ферментирали продукти подпомагат здравословния чревен баланс и подобряват храносмилането, а раздразнените черва са чест симптом на фибромиалгия. Ферментиралите храни помагат и за облекчаване на болката и фибро мъглата.
Риба – омега-3 мазнините в студеноводните риби притежават противовъзпалителни свойства, ценни минерали и витамини. Омега-3 мазнините не могат самостоятелно да облекчат болката, но могат значително да намалят сковаността и болката в ставите, да понижат нивата на тревожност и депресия, да подобрят умствените способности.
Куркума – куркуминът е активната съставка в куркумата, която е известна със своите антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Добавете прясно настъргана куркума към любимите си рецепти, а за да подпомогнете организма да я усвои правилно, консумирайте я с черен пипер.
Джинджифил – тази подправка с доказано и силно противовъзпалително действие може лесно да се прибави към ястия, чай или сок. Тя съдържа противовъзпалителни съединения, които помагат за облекчаване на болката и възпалението.
Тъй като няма магическо хапче, което да лекува симптомите на фибромиалгия, д-р Пелегрино от Ohio Pain Clinic казва, че “е важен балансираният подход”. Здравословното хранене, промените в начина на живот и подходящите хранителни добавки са част от уравнението за борба със симптомите на фибромиалгия.
Ето и кои са подходящите хранителните добавки при това състояние:
Ацетил L-карнитин – това е аминокиселина с висока биологична активност, една от формите на L-карнитина. Изследваният показват, че 1500 мг на ден ацетил L-карнитин може да намали болката и чувството за тревожност, както и да подобри качеството на живот при хората с фибромиалгия.
Магнезий – магнезиевият дефицит често се свързва с фибромиалгия. Приемът на 500 мг магнезий дневно спомага за увеличаване на енергийните нива, намаляване на болката и тревожните състояния.
Рибено масло – рибното масло е един от най-богатите източници на омега-3 мастни киселини в природата. 1000 мг дневно са достатъчни, за да повлияят положително върху паметта, мозъчната функция, движението на ставите, да намалят възпалението и тревожността.
Куркума – това лечебно растение има способността да контролира възпалението, да намалява болката, използва се при възпалителни заболявания на червата и коригира симптомите на депресия.
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
ГУАРАНА МАТЕ КОЛА
Дневен активатор с естествен кофеин
-
ЗЛАТЕН КОРЕН
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
КОЛОСТРУМ
За имунитет
5-HTP или 5-хидрокситриптофан – приемът на 5-хидрокситриптофан води до увеличаване нивата на серотонина, който повлиява благоприятно върху настроението, безпокойството, депресията, главоболието, безсънието и работоспособността. Според проучване, 5-хидрокситриптофанът може да спомогне за облекчаване на сутрешната скованост и болката при фибромиалгия. Препоръчителната доза е 50 мг дневно.
Витамин D – дефицитът на витамин D се свързва с хронична болка при някои хора. Препоръчителната доза е 5000 IU/ден. Той спомага за увеличаване на костната здравина, подсилва мозъчната функция, а дефицитът му може да доведе до тежки депресивни състояния и панически разстройства. Проучване е установило, че приемът на витамин D значително намалява болката.
Родиола розеа (Златен корен) и Ашваганда – тези адаптогенни билки помагат на организма да се пребори с умората и да реагира ефективно на стреса. Тревожност, стрес, изтощение, хормонален дисбаланс и затруднена концентрация са чести симптоми при фибромиалгия, на които адаптогените Златен корен и Ашваганда могат ефективно да противодействат в дози от 500-1000 мг на ден.