Родиола на помощ в борбата със стреса и хроничната умора
Системата, отговаряща за нивата на стрес в организма – хипоталамо-хипофизо-надбъбречната ос – се тества най-вече при внезапни сериозни заплахи (като среща с лъв например), а не при постоянните, тривиални напрегнати ситуации на съвременния живот (като ядосан клиент). И слава богу, че е така, защото никой не би искал тази ХХН ос да освобождава кортизол всеки път, щом попаднем в задръстване или се спречкаме със съсъда.
ХХН системата участва в регулирането на телесната температура, храносмилането, емоционалните състояния, сексуалното желание и разхода на енергия, както и на имунната система. Това е инструментът, чрез който мозъкът упражнява контрол върху хормоните. Ако имунната система ни защитава от патогенните фактори в организма, то оста ХХН ни пази от външни заплахи. Щом тя се активизира, действието на имунната система се потиска, затова състоянието на постоянна активност на оста ХХН е вредна за имунната система. Следователно вреди и на нашето здраве.
Когато няма заплахи, ХХН ос е изключена. Но когато хипоталамусът в мозъка регистрира опасност, той задейства оста ХХН, изпращайки сигнал до хипофизната жлеза и привежда тялото в бойна готовност.
Начинът на живот, характерен за западната цивилизация, означава, че оста ХХН предизвиква постоянното изливане на немалки количесртва дреналин в кръвния поток. Някои от нас се пристрастяват към това състояние и се превръщат в адреналинови наркомани, тъй като адреналинът в кръвта ги „зарежда” за известно време. Сигурно имате близки, които ако не свършат поне 14 задачи за деня, изпадат в депресия.
Хронично повишените нива на кортизол, които освобождава ХХН системата също не са желателни. Водят до проблеми със съня, потисната функция на щитовидната жлеза, неизправност в иммуната система, инсулинова резистентност и недостиг на хормоните прогестерон и тестостерон. Освен това така се скъсяват теломерите на ДНК-то, с което се забързва процесът на стареене.
За да регулриате системата ХХН освен да възприемете малко по-будистка философия към живота, е добре да употребявате и малки дози родиола.
Родиолата е арктическо растение, използвано от столетия в традиционната медицина на Русия и Скандинавия. Съвременните изследвания доказват, че екстрактите от родиола тушира симптомите на депресия, стрес и умора.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
ГИНКО ХЕРЦ КАРНОЗИН
За по-добра памет, концентрация и работоспособност
-
НОРМА ЦЕЛ ТАЙМСТОП
За забавяне на процеса на стареене
Родиолата възръща нормалната сетивност на кортизолните рецептори. Това се потвърдило и от експеримент, проведен в Швеция през 2009 г., в който участниците, на които била давана родиола, понижили нивата на кортизол за разлика от тези, на които се дало плацебо.
Действието на родиола като адаптоген е безспорно. Тя повишава производството на серотонин и едновременно с това потиска освобождаващите кортикотропин фактори. Тоест родиолата модулира конкретни протеини, свързани със стресовите нива в организма и влияе пряко върху ХХН оста.
За какво още помага родиолата?
- Родиола е богата на полифеноли, известни с антиоксидантното си действие.
- Повишава антиканцерогенните свойства и защити в организма
- Подобрява паметта и повишава психичната енергия (заради производството на невротрансмитерите норепинефрин, допамин и серотонин в централната нервна система)
- Ускорява възстановяването след активна физическа дейност (тя е често използван естествен стимулант при спортистите)
- Подсилва репродуктивната система (както и простатната течност, а при жените стимулира работата на яйчниците и въстановява менструацията)
В какъв вид може да я откриете
Родиола обикновено може да намерите във вид на прах (изсушени корени), на капсули или като алкохолен екстракт. Може да приемате билката и като отвара.
Препоръчително е да се приема в началото на деня, тъй като има стимулиращо действие и може да затрудни заспиването. Усвоява се най-добре на гладен стомах, 30 минути преди закуска или обяд.