Как да решим проблема със стомашните киселини
Киселините в стомаха са изключително неприятни и се проявяват като усещане за парене в горната част на корема и задгръдната кост. Те се образуват, когато храносмилателните киселини започнат да се придвижват в посока от стомаха към хранопровода. Хранопроводът, който е разположен в гръдния кош се раздразва и се получава усещане за парене.
Причините за киселини могат да са различни – чувствителен стомах, преяждане, пиене на газирани напитки, някои бактерии, похапване на твърде тежки, мазни и пикантни храни, лошо храносмилане, прием на определени лекарства, бременност.
Какво можем да направим, за да нямаме киселини :
* Променете начина си на хранене – избягвайте пържени и мазни меса, чипс, пикантни храни, сладкиши, мазни сосове за салати. Консумирайте повече риба, плодове и зеленчуци.
* Сдъвквайте добре храната – така се отделя повече слюнка, която помага на хранопровода да премахне киселините от стените си. Не яжте набързо и на крак.
* Яжте по – малко, но по – често – изяждането на голямо количество храна веднъж дневно не е добро решение за стомаха. Опитайте се да хапвате на равни интервали малки порции здравословна храна. Не си позволявайте да гладувате цял ден и да наваксате с храната на вечеря.
* Контролирайте стреса – той също допринася за неразположенията на стомаха.
* Свалете излишното тегло – специалисти твърдят, че ако успеем да редуцираме теглото си с 10 процента, ще намалим значително и риска от стомашни киселини.
Стомашните киселини са симптом, който не трябва да подценяваме и при необходимост да потърсим лекарско мнение. Статистиката в световен мащаб показва, че 65 процента от хората на възраст между 35 и 65 години се оплакват от този проблем. Ако при вас се проявяват инцидентно има ефикасни начини, с които да си помогнете :
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
* Дъвчете дъвка – това стимулира слюноотделянето, успокоява хранопровода и по този начин отмива киселината, като я връща обратно в стомаха.
* Пийте чай от джинджифил – настържете корен от джинджифил и разбъркайте една супена лъжица в чаша гореща вода. Коренът на джинджифила има свойството да действа успокояващо при всякакви храносмилателни проблеми. Противовъзпалителният ефект на джинджифила е една от най-добрите защити от стомашни киселини.
* Направете си овесена каша – тя ще отпусне стомаха и ще спре киселинния рефлукс
* Сода за хляб, разтворена в чаша вода – 1 ч.л. сода , разтворена в чаша вода неутрализира киселините, но в дългосрочен план, тя вреди на лигавицата на стомаха и честата й употреба с тази цел, я прави по – скоро вредна.
* Яжте банани – те съдържат голямо количество пектин, който подпомага естествената перисталтика на червата, пречиства и успокоява стомаха.
* Добавете мащерка, мента и магданоз към менюто си – тези ароматни билки се справят отлично със стомашните киселини, потискат гаденето и имат противовъзпалителен ефект.