Предимства на фитотерапията

Последните статистически проучвания показват, че доста висок процент от лекуващите се с медикаменти пациенти, получават сериозни нежелани лекарствени реакции, а по някога се достига и до фатален край.
Поради тази причина фитотерапията, използването на билкови лекарства и растителни молекули за лечение набира все по-голяма популярност. Все по-често фармацевтичните продукти не са първи избор на лечение.
Какво представлява фитотерапията?
Фитотерапията е използването на молекули от растителен произход за лечение и профилактика на широк диапазон от заболявания. Тя не включва употребата на синтетични лекарства, получени в лабораторни условия.
Фитотерапията се използва за предотвратяване или облекчаване на редица здравословни проблеми – от стареене на кожата и акне, до диабет, високо кръвно налягане, тревожност, метаболитни проблеми и дори ракови заболявания.
Разликата между фитотерапия и билколечение
Фитотерапията се основава на това, което наричаме още фито-фармацевтична наука или фито-фармакология. За разлика от билколечението, фитотерапията се основава на контролирани клинични изпитвания и подробни молекулярни изследвания, докато билковата медицина учи на обща оценка и познания за лечебните свойства на растенията.
Най-общо казано, фитотерапията е подкрепена от науката форма на растителна медицина, която използва специфични растителни съединения и екстракти в полза и грижа за човешкото здраве.
Основни предимства на фитотерапията
1. Природна медицина, подкрепена от науката – за разлика от билколечението, фитотерапията е научно обоснована медицинска практика. Смята се, че с фитотерапията се постига ефикасността на фармацевтичните продукти, но със сигурността и бионаличността на билковите лекарства. Това е така, защото, за да се направи фитопрепарат и да се постигне максимална ефективност, доста често се комбинират различни растения.
2. Дълга история на употреба – според исторически преглед, публикуван в Pharmacognosy Review, “изцелението с лечебни растения е толкова старо, колкото и самото човечество”. В търсенето на полезни лечебни растения, човечеството се е научило да търси лечебни съединения в листа, кора, семена, корени, плодни тела и други части на растенията. Тази богата история на лечебните растения може да бъде сравнена с провеждането на клинични изпитвания върху хора в продължение на хиляди години.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
3. Безопасна и без странични ефекти – известно е, че фитопрепаратите са безопасни и нетоксични, и когато се използват по подходящ начин, те не причиняват никакви неблагоприятни и странични реакции. Дори хроничната употреба на фитопрепарати се смята за напълно безопасна, тъй като формулите в тях са лабораторно тествани и одобрени. В някои случаи, фитотерапевтичните препарати биха могли да причинят алергични реакции, но това зависи от индивидуалната реакция на ползвателя към конкретен растителен екстракт. Фармацевтичните лекарства, които представляват синтетични версии на растителни съединения, понякога се отхвърлят от човешкия организъм, като чуждо вещество и обратно, телата ни приемат растенията, като естествен източник, поради липсата им на токсични ефекти, когато ги използваме, като лекарство.
4. Без ефект на “толерантност” – според специалистите, фитопрепаратите нямат “толерантния ефект” на фармацевтичните продукти. Толерантността е намаляващата пределна ефективност на дадено лекарство при продължителна или многократна употреба. С течение на времето, реакцията на организма спрямо многократно използвано лекарство намалява, като това често се случва с медикаментите, отпускани по лекарско предписание. Фитопрепаратите обаче могат да се използват за дълъг период от време.
Фитопрепаратите обикновено се произвеждат от билки и подправки, които са популярни в билколечението, като куркума, тулси, гинко билоба, ашваганда, женшен, джинджифил, босвелия, пасифлора, лавандула, маточина, хмел и други.
Можем да обобщим, че фитотерапията използва растителни молекули за лечение и профилактика на различни заболявания. Фитотерапията е научно обоснована медицинска практика, която се основава на клинични изпитвания и биомедицински изследвания, за да формулира ефективни фитопрепарати. Потенциалните ползи от фитотерапията включват нейния научно обоснован подход към природната медицина, дългата ѝ история, безопасност и липса на нежелани странични ефекти, както и липса на толерантност, свързана с продължителна употреба.