Нелекарствени средства за облекчаване пристъпите на главоболие

Главоболието е обединяващо понятие за различни болки и болезнени усещания в областта на главата, което засяга много хора, независимо от тяхната възраст или пол. Според Световната здравна организация в световен мащаб над 47% от възрастните страдат от главоболие.
Главоболието винаги е признак или резултат на някаква болест или реакция на организма към определени условия на живот, а определянето на причината за него не винаги е лесна задача.
Предлагаме няколко доказали се нелекарствени средства за облекчаване на главоболието:
1. Не позволявайте на главоболието да стане факт – много по- лесно е да се каже, отколкото да се направи, но не е невъзможно. Опитайте се да не се тревожите излишно, минимизирайте стреса като изградите навик да планирате работния си ден, доколкото това е възможно. Леките кардио и стречинг упражнения, както и добрата хидратация също са ефективно средство за контролиране на стреса и свеждане до минимум на главоболието. Осигурете си достатъчно количество качествен сън. При работа с електронни устройства на всеки два часа си осигурявайте 10-15 минути почивка на свеж въздух. Работете в проветриви и светли помещения с естествен източник на светлина.
2. Променете диетата си – някои храни и хранителни вещества помагат за намаляване на болката при главоболие, като например: спанак, аспержи, гъби, бадеми, яйца, риба, диня, краставици, зеле и други.
Други храни биха могли да провокират главоболие – според учените почти 20% от храните могат да предизвикат силно главоболие. Ето кои са те:
– шоколад
– млечни продукти, кисело мляко, сладолед
– синьо сирене(продукти с плесен), кашкавал
– ферментирали и опушени храни, силно изсушени и подправени храни като луканка
– банани и цитрусови плодове
– газирани напитки, кафе, силен чай
– захарин и аспартам, съдържащи се и в диетичните храни
– люти подправки
Помислете дали след консумирането им ви боли глава!
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
МАСЛО ОТ НИГЕЛА САТИВА
За здрави клетки и имунна система
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
3. Добавете към диетата си витамини, минерали или билки – пробвайте различни добавки, за да видите кои имат най-добър ефект за вас. Повечето лекарства за главоболие имат странични ефекти – могат да предизвикат стомашни проблеми, язви, а продължителната им употреба води до увреждане на черния дроб. Доверете се на силата на природните средства като:
– Билката Чобанка(Petasites root) – тази билка се използва като средство за лечение на различни заболявания. Клинично изследване на Колежа по Медицина Алберт Анщайн, определя екстракта от Чобанка като ефективен за намаляване на честотата на пристъпите на главоболие при доза от 75мг два пъти дневно. Не използвайте Чобанка по време на бременност и кърмене.
– Магнезий – основната роля на този минерал е да се грижи за равновесието на нервната и мускулната система. За да избегнете умората, стреса и главоболието, не трябва да лишавате тялото си от магнезий. Тъй като тялото няма запаси от този минерал, ежедневно трябва да се приемат храни, богати на магнезий като пълнозърнести храни, варива, ядки, какао, шоколад, градинска мента, тученица, босилек, пореч, спанак и други. Магнезият е широко разпространена хранителна добавка, която се предлага като самостоятелен продукт или в комбинация с други минерали, най-често с цинк и калций. Може да се използва магнезиево олио или магнезиев гел, които зареждат организма с необходимите дози магнезий чрез втриване в кожата. Така магнезият преминава директно в клетките и е в състояние да постигне по-бърз ефект.
– Коензим Q10 – този важен антиоксидант поддържа здрави кръвоносните съдове и има свойството да защитава организма от влиянието на свободните радикали, освен това подобрява функциите на митохондриите, които имат ролята на ”енергийни централи” при главоболие. Според учените, увеличението на приема на коензим Q10 понижава честотата на главоболията с 30-40%.
Добър източник на коензим Q10 са храни като яйца, риба тон, скумрия, карфиол, броколи и други.
– Витамин В2 или рибофлавин – този витамин подобрява енергийния метаболизъм на мозъчните клетки и ги предпазва от изтощение.
Изследвания показват, че леко завишения прием на рибофлавин, понижава честотата на пристъпите на главоболие до 48%. Храни като гъби, аспержи, бадеми, грах и яйца са отлични източници на витамин В2. Необходимата дневна доза е 401мг, а при доза от 460-500 мг той спомага както за предотвратяване на главоболието, така и за облекчаване на симптомите му.
4. Доверете се на акупунктурата – това е древна техника от традиционната китайска медицина, която си служи с тънки метални игли, които активират специални точки по тялото. Акупунктурата е алтернативна терапия за безлекарствено преодоляване на главоболието, чиято ефективност науката е признала. Терапията обичайно е безболезнена и релаксираща, тя облекчава и предотвратява пристъпите на главоболие като стимулира притока на кръв към тъканите, които се нуждаят от подобряване на кръвообращението. Акупунктурата освен това успокоява и прекалената напрегнатост, която често е основната причина за появата на главоболие. Безопасността и ефективността на акупунктурата при главоболие прави терапията много ценна алтернатива на стандартното лечение с лекарствени средства. Важно е да се доверите на квалифицирани специалисти в тази област, за да получите подходящата терапия, която ще ви освободи от главоболието.