Мастноразтворимите витамини
Витамините основно се разделят на две групи – водноразтворими и мастноразтворими витамини. Според това дали витамините се разтварят във вода или са мастноразтворими, зависи степента им на запазване след термична обработка и натрупването им в организма.
Водноразтворимите витамини са: витамин С, витамини В1, В2, В3, В4, В5, В6 и В12.
Мастноразтворимите витамини са: витамин А, витамин D, витамин Е и витамин К. Те се съхраняват в черния дроб и мастните тъкани. Мастноразтворимите витамини се обработват от червата и храносмилателната система ги усвоява заедно с мазнините. Мастноразтворимите витамини А, D, Е и К са от съществено значение за протичането на различни биологични функции в организма. Можем да си ги набавим чрез храната и чрез излагане на слънчева светлина (витамин D), както и под формата на добавки.
При мастноразтворимите витамини има риск от токсичност, ако се консумират в излишък, защото се съхраняват в организма за дълъг период от време. Балансираното хранене и спазването на здравословна диета при здрав организъм няма как да доведе до токсичност.
Добре е да знаем, че наличието на проблеми с храносмилането възпрепятства усвояването на мазнините, а това би попречило върху правилното усвояване на мастноразтворимите витамини.
Според данни на Световната здравна организация, допустимите горни нива на прием (UL) за мастноразтворими витамини са:
Витамин А
Витамин А или ретинол, подпомага зрението и функцията на имунната система, оказва важна роля за растежа на костите, клетъчното делене и здравината на зъбите, стимулира синтеза на колаген и намалява риска от инфекции. От него зависи и влажността на кожата и очите, както и на лигавиците на устата, носа и гърлото. Липсата на витамин А може да доведе до напукани устни, суха и лющеща се кожа, отслабена костна система, главоболие, загуба на коса и други.
Препоръчителната дневна доза е 700 микрограма за жени и 900 микрограма за мъже.
Допустимите горни нива прием на витамин А са 3000 микрограма на ден.
Продължителната употреба на витамин А в излишък под формата на добавки може да доведе до увреждане на черния дроб, особено в комбинация с редовна употреба на алкохол, високи нива на холестерол и триглицериди или чернодробно заболяване.
При бременните жени, консумиращи витамин А над посочените горни нива прием, се увеличава риска от развитие на вродени дефекти в плода.
Витамин D
Витамин D помага на организма да абсорбира калция, което е от съществено значение за здравината на костите и зъбите.
Основният природен източник на витамин D е слънцето.
Установено е, че дефицитът на витамин D е най-разпространен в модерните държави.
Недостигът на този витамин води до лошо настроение, депресии и проблеми със съня. Витамин D подобрява инсулиновата чувствителност, намалява честотата на астматични пристъпи, влияе върху качеството на семенната течност и намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Препоръчителната дневна доза варира от 5 до 10 микрограма на ден.
Допустимите горни нива прием на витамин D са 50 микрограма.
Дози над тези могат да причинят заболяване, наречено хиперкалциемия (повишено ниво на калций в кръвта) като ранната симптоматика включва гадене, повръщане и диария.
Продължителната употреба на витамин D под формата на добавки над допустимите горни нива може да доведе до дехидратация, увреждане на бъбреците и образуване на камъни в бъбреците.
-
ПРИРОДЕН ВИТАМИН С
За имунитет и добро настроение
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
Витамин Е
Витамин Е е доказан мощен антиоксидант. Той предпазва клетките от увреждане, забавя окислението на липидите и образуването на свободни радикали в организма. Той предотвратява окисляването на мастноразтворимите витамини като спомага усвояването на витамин А.
От него зависят репродуктивните способности на организма. Витамин Е подобрява циркулацията на кръвта, осигурява нормално кръвосъсирване, има положителен ефект при предменструален синдром, поддържа здравето на нервите и мускулите, укрепва стените на капилярите, повишава атлетическите постижения, забавя стареенето и предотвратява образуването на пигментни петна, свързани с възрастта.
Препоръчителната дневна доза е 15 микрограма, а допустимите горни нива прием са 1000 микрограма дневно.
Консумирането на по-високи дози може да доведе до проблеми с кръвосъсирването, особено при хора, които приемат разреждащи кръвта лекарства.
Витамин К
Витамин К е необходим за нормалното съсирване на кръвта и е от съществено значение за здравината и плътността на костите.
През последните години витамин К се препоръчва и предписва при хора с нарушена костна обмяна, най-вече при жени в менопауза с диагностицирана намалена костна плътност.
Застрашени от недостиг са хората с нарушена функция на черния дроб, хора на хемодиализа, страдащите от глутенова непоносимост, хора с болест на Крон и приемащите антикоагуланти.
Препоръчителната дневна доза е 90 микрограма на ден при жените и 120 микрограма дневно при мъжете.
Допустими горни нива на прием не се посочват, защото до момента няма научно изследване, показващо токсичност или поява на странични ефекти при хора с нормално кръвосъсирване.