Докато спим се подмладяваме или защо е важен мелатонинът
Според тях докато спи, човек се подмладява. Този ефект се дължи на хормона на съня – мелатонин. Той подготвя тялото ни за нощна почивка: кръвното налягане пада, сърцето бие по-бавно, клепачите натежават. Но този хормон е важен с друго. Многобройни проучвания показват, че мелатонинът има подмладяващ ефект и може да удължи живота.
Когато в експеримент на възрастни мишки бива трансплантирана епифизна жлеза, която е отговорна за производството на мелатонин, гризачите живеят два пъти по-дълго, отколкото техните роднини.
Ако вземем за пример животните, тези, които прекарват голяма част от деня в дрямка или сън, като правило, имат по-голяма продължителност на живота. Още по-очевиден е този ефект у бозайниците, които спят зимен сън, и по този начин значително намаляват разхода на енергия в продължение на няколко месеца. Те живеят много по-дълго, отколкото другите, които са будни и активни през зимата.
Сънят влияе на температурата на тялото и обмяната на веществата
Друг подмладяващ ефект на съня е забавянето на обмяната на веществата поради понижаването на температурата на тялото. Хормонът на съня мелатонин, който потапя тялото в дълбок и спокоен сън, също така служи за намаляване на температурата на тялото през нощта. Това от своя страна намалява активността на метаболизма и снижава разхода на енергия. Разликата между температурата на тялото през деня и през нощта е особено висока при младите хора, чийто сън е по-дълбок. При възрастните, които спят по-лошо и по-малко, хормонът на съня се произвежда в по-малки количества и температурата на тялото спада значително по-малко.
Произвеждайте си сами подмладяващи хормони
Хормонът мелатонин се произвежда от епифизата, малка жлеза в мозъка. С храната поемаме аминокиселината триптофан. През деня нашият организъм произвежда от нея невротрансмитера серотонин.
- служи като ефективен антиоксидант, тоест предпазва клетъчните стени от увреждане и процесите на стареене;
- повишава ефективността на имунната система;
- понижава температурата на тялото и по този начин намалява консумацията на енергия;
- забавя процесите на стареене.
Как да стимулираме производството на мелатонин
Такива са:
- соя;
- грах;
- боб;
- морски дарове;
- овче месо;
- яйца;
- банани;
- ананас;
- птиче месо (особено пуешко);
- ядки.
Кои храни пречат на съня
Продуктите, съдържащи протеиновия компонент тирозин, разсънват, защото това вещество се произвеждат активиращи и ободряващи хормони (допамин, норепинефрин). Затова такива храни трябва да се употребяват през деня.
- пълнозърнест хляб;
- нискомаслено мляко;
- сирене;
- тофу;
- кисело мляко;
- нетлъсто месо, риба;
- бобови растения.
-
НОРМА СЛИЙП
Пълноценен сън
Съвети за пълноценен сън
Най-малко един на всеки десет души страда от нарушения на съня и според някои оценки, един от всеки трима страда от безсъние. Често с помощта на обучение и добра хигиена на съня може да се реши този проблем – всъщност всеки може да се научи да спи правилно.
Спалнята трябва да бъде най-тихото място в къщата и ако е възможно, прозорците й да не гледат към улицата. Стаята трябва добре да се проветрява, но да не е прекалено студена. Ако температурата спадне твърде много, на тялото ще е необходима много енергия за поддържане на топлина, а това пречи на пълноценния сън. Идеалната температура за сън е 18 градуса.