Женшенът – адаптоген, енергетик и афродизиак

Женшенът (Radix Panax) е разпространен основно в Източна Азия. Традиционно коренът се използва за повишаване на енергията, за естествена защита, за подобряване на физическите и умствените функции, като тоник срещу умората, изтощението и вредното влияние на стреса.
Женшенът се използва от древни времена в традиционната източна медицина за подхранване и възстановяване на естествените сили на организма, както и за подпомагане на сексуалното здраве и функциите на половата система. Латинското наименование Panax всъщност означава панацея. Корейският женшен, шизандра, е известен на Запад по-скоро като адаптоген, отколкото като стимулант. Този тип вещества – адаптогените, увеличават устойчивостта на организма към разнообразни източници на стрес (физически, химически и биологически) и напрегнати ситуации.
Приемането на женшен като добавка помага на тялото да се приспособи към съвременния начин на живот, увеличавайки резистентните му способности и подпомагайки физическите, умствените и познавателни функции.
Женшенът има регулиращо въздействие върху определени органи, системи и физиологични функции (това особено важи за жлезите), без да стимулира прекомерно. Особено полезен е за централната нервна система, за сърдечно-съдовата система, за имунитета, нервните и ендокринни функции, както и за обмяната на мазнини и въглехидрати.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
Терапевтичният ефект на растението се дължи на т.нар. женшеноциди, които имат специфичен и целенасочен ефект. Тяхното съдържание и количество варира според възрастта, вида и използваната част от растението, както и според времето, в което се бере, начина на съхранение и вида на екстракта. Понастоящем е установено съществуването на около 40 женшеноциди.
- Науката е потвърдила противовъзпалителното и антиоксидантно действие на женшена, особено върху мозъка, като отдава този ефект на определени стомашно-чревни бактерии, които активират абсорбирането на женшеноцидите в кръвоносната и лимфната система, а оттам и в тъканите.
- Женшеноцидите модифицират невротрансмисиите в мозъка, като повлияват реабсорбирането на ацетилхолин , както и рецепторите на холин, особено в хипокампуса и периферния кортекс. Женшеноцидите подобряват паметта и познавателните способности, като някои от тях са с изразено ноотропно действие.
- Екстрактът от женшен помага на тялото в синтеза на азотен оксид, а това повлиява положително на състоянието на сърдечно-съдовата система, както и при еректилна дисфункция.
- Добавките с женшен повишават инсулиновата чувствителност, подобряват защитните сили на организма, като подпомагат процеса на фагоцитоза и активността на интерфероните (естествени химически приносители, които играят важна роля в имунния отговор на тялото към чужди патогени – особено вируси и ракови клетки).
- Проучвания, проведени в хонгконгския университет, разкриват анти-туморното действие на женшеноцидите и способността им да възпрепятстват туморната ангиогенеза.
Ангиогенезата е свързана с множество патологични състояния, особено с развитието и разпространението на раковите клетки и сърдечната дисфункция. - Приемането на добавки с женшен се препоръчва няколко пъти годишно за период от 2-4 седмици за подобряване на цялостното състояние и функциониране на органите и системите.